Bilgisayar korsanları SSD üzerinden saldırıyor: Güvende değilsiniz

Kuzey Kore Hacker

Bilgisayar korsanları SSD üzerinden bazı saldırılarda bulunuyor. Ortaya çıkan detaylar gerçekten de ağızları açık bıraktı. Hadi gelin hem bu yeni gelişmeye hem de konuyla ilgili diğer tüm detaylara birlikte bakalım.

Tüm dünyada korku salan bilgisayar korsanları SSD üzerinden saldırıda bulunuyor. Bu saldırılar sadece esnek kapasite özelliklerine sahip sürücüler üzerinden yapılıyor. Ortaya çıkan detaylara göre hackerlar oldukça gizli bir yöntem ile cihazınızı ele geçirebiliyor. Üstelik bunu yaptıklarını anlamanız bile aylarınızı alabiliyor.

Siber güvenlik uzmanları tarafından yapılan çalışmalar ile birlikte Over-provisioning adı verilen bir alanın kontrol edilebildiği söyleniyor. Aslına bakacak olursak bu işlem son derece masum. Toplam disk kapasitesinin yüzde 7 gibi bir bölümünü oluşturan Over-provisioning alanı tamamen kullanım dışı. Bilgisayar korsanları işte tam olarak bu noktayı hedefliyor.

Bilgisayar korsanları SSD üzerinden cihazınızı kontrol edebilir

Kore Üniversitesi tarafından yapılan çalışmalar ile birlikte Over-provisioning denilen alana zararlı yazılımların yerleştirilebildiği görüldü. Bilgisayar korsanları bu alanı kontrol eden ana kaynak kodu ele geçirebiliyor. Böylece istediği gibi bu alanı yönetebiliyor.

Bilgisayar korsanları SSD üzerinden

Hackerlar tarafından yapılan işlemler sadece bunlardan ibaret değil. Yaklaşık olarak yüzde 7 gibi bir alana sahip olan bu kullanılamayan bölge bilgisayar korsanları tarafından genişletiliyor. Yaklaşık olarak yüzde 75 oranına kadar bu alan artırılıyor. Böylece kötü amaçlı yazılım çok daha geniş bir şekilde bilgisayarı sömürüyor.

Yemeksepeti kullanıcı verileri yakında herkesle paylaşılabilir: Hackerlar ısrarcı

Bilgisayar korsanları SSD üzerinden bu tür saldırıları yaparken sizin ruhunuz bile duymuyor. Eğer mevcut alanda bahsi geçen zararlı yazılımı bulmak istiyorsanız aylarca üst düzey teknik çalışma yapmanız gerekiyor. Siber güvenlik uzmanları bunun yerine Over-provisioning denilen alanı silmenizi öneriyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir