Yemeksepeti kullanıcı verileri yakında herkesle paylaşılabilir: Hackerlar ısrarcı

Safari yazılım hatası

Yemeksepeti kullanıcı verileri hatırlayacağınız üzere geçtiğimiz günlerde bilgisayar korsanlarının eline geçmişti. Daha doğrusu böyle bir iddia ortaya atıldı. Hadi gelin konuyla alakalı merak edilen tüm detaylara birlikte bakalım.

20 milyon civarında olduğu tahmin edilen Yemeksepeti kullanıcı verileri bilgisayar korsanlarının hedefi olmuştu. Çalınan veriler internet ortamında paylaşılabilir. Bu şirkete saldıran hackerlar büyük zararlara neden oldu. İlkinde kullanıcılar adete ayağa kalktı. Ancak bu uygulama ikinci defa hacklendi.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından yaklaşık olarak 1 milyon TL ceza alan bu şirket zor zamanlar yaşamaya devam ediyor. Bilgisayar korsanları ele geçirdikleri verileri herkesle paylaşacağını söylüyor. Bu durum Nevzat Aydın başta olmak üzere şirketi zor durumda bırakacak gibi görünüyor.

Yemeksepeti kullanıcı verileri tehlike altında

Yemeksepeti CEO’su ve kurucusu Nevzat Aydın ile ilgili ortaya çıkan mesajlaşmalarda bilgisayar korsanlarının 5 Bitcoin talep ettiği söyleniyor. Aksi halde tüm veriler internet ortamında paylaşılacak. Ancak bununla ilgili farklı bir yol izlenecek.

Yemeksepeti kullanıcı verileri

Bilgisayar korsanları tarafından yapılan açıklamalarda öncelikle 22 Kasım 2021 tarihinin bekleneceği ifade ediliyor. Bu tarihten hemen sonra bilgisayar korsanları verileri paylaşacak. Tüm bu veriler ilk etapta açık artırma usulü ile talep edenlere gönderilecek. Bu olmazsa en fazla teklifi veren kişiye verilerin tamamı sunulacak. Yemeksepeti kullanıcı verileri böylece tehlikeli ellere geçecek.

Lezzet Ankara Yemeksepeti tarafından eleştirildi: Yüzde sıfır komisyon tepki çekti

Yapılan açıklamalarda bilgisayar korsanlarının 3 milyon TL istediği ifade edildi. 5 Bitcoin verilmezse veriler paylaşılacak. Ayrıca şirketin bir kez daha büyük oranda ceza yemesi bekleniyor. Bu durumda zararı yükselecek gibi görünüyor. Peki sizce Yemeksepeti gibi uygulamalar neden sürekli hackleniyor? Fikirlerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir