Bakan Koca açıkladı! Tam kapanma olacak mı?

Koronavirüsten en çok etkilenen sektör hangisi

Bugün gerçekleşen Bilim Kurulu toplantısının ardından Bakan Koca bazı açıklamalarda bulundu. Koca, tam kapanma ile ilgili de bazı açıklamalar yaptı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bugün gerçekleşen Bilim Kurulu toplantısı sonrasında bazı açıklamalarda bulundu. Koca şunları söyledi;

Aylardır süren şartlar herkesi yordu. Zorluklar tüm ülkelerde aynıdır. Ülkemiz salgında en zor dönemlerden birini geçirmektedir.

Değerlendirmeden hepimiz için yararlı nokta çıkacağı inancındayız. Yeni zorluklar ortaya çıktı, bunlar görmezlikten gelinemeyecek gerçekler ve dünyanın her yerinde ortaktır.

Vakalar her kentte artmakta. Mutasyon ve varyantlar konusunda genelde beklenti şansın bizden yana olmasıydı ama bu gerçekleşmedi. Covid-19’un eskisinden daha hızlı yayılım göstermesi, virüsün varyantlarına bağlanmaktadır.

Varyant ortaya çıktığı ilk şekle göre farklılık göstermiş virüs değildir. Bu farklılık virüsün bazen etkisiz hale gelmesine de neden olmaktadır.

Bugün kısa vadede bunun tersi olmuştur. Vaka artışlarında etkisi yüksek olan varyantların ve mutantların işi zorlaştırdığı bir gerçektir.

Kabineye bu konu hakkında alternatifli önerileri sunacağız. Ramazan ayını tedbirler noktasında çok önemli bir dönem olarak görmeliyiz, bulaşıcılığın daha fazla arttığı yeni bir pik dönemi yaşıyoruz.

Bakan Koca açıkladı! Tam kapanma olacak mı?

Hızı dışında hastalığın daha ağır geçmesine sebep olmaktadır. Yeni vakaların yüzde 85’i İngiltere varyantı kaynaklıdır. Bugün virüsün dünyada yaygın olan tipi budur.

Bugün virüsün dünyada yaygın olan tipi budur. Bunun dışında tespit edilen Güney Afrika varyantı 11 ilimizde 285 kişide, Brezilya 9 ilde 166 kişide görülmüştür. Kaliforniya, New York varyantı da az olmasına rağmen tespit edilmiştir.

Verdiğim bilgilerden anlaşılacağı gibi bu durum vaka sayılarını arttırmakla kalmadı hastane yoğunluğunu da arttırdı. Sağlık hizmetlerimiz halan gelen sağlık hizmetlerini muntazam kapsayacak şekilde eksizsiz sürdürmektedir.

Bir düzenlemeye gitmek durumunda kalabiliriz. Aşının etkisini hep birlikte gördük. Kasım ayında yoğun bakıma yatanların yaşlı grubu yüzde 53’e kadar düştü. En çok aşılama yapan ülkeler arasındayız. Yakın zamanda, yerli aşı üretimiyle toplum bağışıklığını gerçekleştireceğiz.

Bakan Koca tam kapanmayla ilgili olarak ise şunları söyledi;

Kabineye bu konu hakkında alternatifli önerileri sunacağız. Ramazan ayını tedbirler noktasında çok önemli bir dönem olarak görmeliyiz, bulaşıcılığın daha fazla arttığı yeni bir pik dönemi yaşıyoruz.

Ramazan ayında uygulanacak tedbirler netleşti! İşte detaylar


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir