Ay yarışı Blue Origin ile iyice kızıştı

Amazon vs SpaceX

Herkesin bir şekilde içinde yer aldığı Ay yarışı, Blue Origin ile iyice kızışma noktasına geldi. Hadi gelin detaylara birlikte bakalım.

Herkes yüzünü Mars’a çevirdiği anda hiç beklenmeyen bir şekilde Ay yeniden popüler olmaya başladı ve Ay yarışı Blue Origin ile farklı noktaya geldi. NASA başta olmak üzere Çin ve diğer ülkeler Ay yüzeyine doğru geçiş yapmaya çalışıyor. SpaceX uzay çalışmalarında ise Mars merkezli olmasına rağmen oda Ay’a büyük bir değer veriyor.

Ay yarışı Blue Origin

Şimdi ise bu uzay yarışına başka bir firma daha eklendi. Blue Origin, hiç beklenmeyen bir şekilde uzay yarışında iyi bir konuma gelebilecek motorlar üretmeye başladı. NASA’nın Marshall Uzay Uçuş Merkezi içerisinde çalışmalarına devam eden bu firma, ilginç bir başarıya imza attı.

Yüksek performanslı motorlar Ay yüzeyine gitmemizi sağlayacak

Blue Origin’de motorlardan sorumlu kıdemli başkan yardımcısı John Vilja tarafından yapılan açıklama ile birlikte Jeff Bezos’un Blue Origin şirketi NASA ile çalışma yapmaya hak kazandı. Elbette o bunu Jeff Bezos olduğu için başarmadı. Son derece güçlü motorlar üreterek tarihe geçti.

Lockheed Martin, Northrop Grumman Corp ve Draper gibi oldukça zorlu rakiplere sahip olan NASA Ay programı bu firmanın ürettiği motorlara sahip uzay araçları ile sürdürülecek. Hatta Ay yüzeyine inecek olan ilk kadın yine bu şirketin tasarladığı motora sahip uzay araçlarını kullanacak.

Genel olarak değerlendirildiğinde, firma 579 milyon dolar gibi ciddi bir harcama yaptı. Yani böylesine güçlü bir motor bulması asla tesadüf değil. Sizce uzay yarışında kim öne geçecek tahminlerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir