Rusya uzay yarışında rekabeti fena kızıştıracak: Herkesi karşısına alacak

Rusya uzay yarışında

Rusya uzay yarışında her geçen gün daha fazla kendisini ön plana çıkarmaya çalışıyor. Özellikle son dönemlerde bu çabasının arttığını görüyoruz. Hadi gelin merak edilen tüm ayrıntılara birlikte göz atalım.

Uzay alanında dünyanın en iyi ülkeleri içerisinde yer alan Rusya uzay yarışında rekabeti kızıştırmaya niyetli. Kendisi ABD ile şu an kıyasıya bir rekabet içerisinde. Fakat önümüzdeki aylarda Çin ile rekabetini artırmak istiyor. Kısacası Rusya tek başına dünyanın tamamından daha iyi bir uzay teknolojisi geliştirmeyi amaçlıyor.

Roscosmos şirketinin uzay şefi olan ve aynı zamanda eski Rusya başbakan yardımcısı olarak bilinen Dmitry Rogozin konuyla ilgili önemli açıklamalara yer verdi. Rusya’nın uzay yarışı üstünlüğünde ilk adımları atacağını söyledi. Ayrıca çok daha tehlikeli cümleler kullandı.

Rusya uzay yarışında işleri kızıştıracak

Rusya tarafından bazı uzay hedefleri açıklandı. Dmitry Rogozin tüm bu hedefler için savaşmaya hazır olduklarını ifade etti. Bu işin amerikalılara verilmeyeceğini söyledi. Kısacası Rusya rekabetin dozunu fena halde artırıyor. Fakat ülke için her şey o kadar parlak değil.

Rusya uzay yarışında

Eskiden sadece NASA ile mücadele etmesi gerekirken şu sıralar çok fazla şirkete karşı elini güçlendirmek zorunda. Mesela SpaceX bunlardan sadece bir tanesi. Yeniden kullanılabilir roketler ile birlikte önemli bir uzay markası haline gelen SpaceX uzay turizmini hareketlendirmeye devam edecek. Rusya ise yine benzer projelere sahip.

Türkiye Uzay Ajansı Ay’a iniş programını hızlandırıyor

Rus uzay endüstrisi özellikle SpaceX ve Blue Origin ile zor durumda kaldı. Rusya uzay yarışında kendi üstünlüğünü bu iki özel şirkete kaptırdı. Hatta NASA ile yapılan anlaşmalara bakıldığında yine ABD’li özel şirketlerin daha fazla ön plana çıktığını görüyoruz. Tüm bunlar Rusya’nın uzay alanında geri planda kalmasına neden oluyor. Önümüzdeki yıllarda Rusya, ABD ve Çin arasında çok sert bir uzay mücadelesi yaşanacak.