Araştırmacılar Mars’ta organik madde buldular

Perseverance Rover

Perseverance Rover, Mars’ta bulunan  Jezero Krateri’nde organik bileşiklere dair kanıtlar buldu. Ancak kökenlerini doğrulamak için malzemeleri Dünya’ya gelmesi gerekiyor.

Bu bulgular Mars’ın bir zamanlar yaşama ev sahipliği yaptığını kesin olarak kanıtlamasa da,  bu bulgular biyolojik olmayan yollarla da gelişmiş olabilir.

Jezero Krateri’ni ilk keşfeden araç olan Perseverance Rover, Şubat 2021’den bu yana bölgeyi araştırıyor. Araştırmacılar, havzanın bir zamanlar içine akan bir nehirden bir delta da dahil olmak üzere eski bir göle ev sahipliği yaptığına inanılıyor. Burası Mars’ta yaşam kalıntılarını ortaya çıkarması en muhtemel bölgelerden biri olarak görülüyor.

 Perseverance Rover mars

Jezero Krateri’nde organik moleküller karbon ve hidrojen atomları bulundu. Bunlar Dünya’da bildiğimiz yaşamın temel bileşenleri, ancak abiyolojik olarak da gelişebilirler. Genellikle bu bulgular yaşamın yapı taşları olarak düşünülüyor ve astrobiyologlar için oldukça heyecan verici bir ipucu olarak değerlendiriliyor.

Keşif aracı, kaya yüzeylerindeki organik molekülleri ve mineralleri haritalayan bir araç  kullanarak bu bulguları gözlemledi. Öyle ki krater tabanında gözlemlediği on hedefin tamamında organik maddeler bulundu.

Londra merkezli astrobiyolog Joseph Razzell Hollis, Gizmodo’ya yaptığı açıklamada, “Sonuçlarımız, Kızıl Gezegen’in bir zamanlar organik madde bakımından zengin olduğu, esas olarak karbon ve hidrojenden oluşan bileşikler olduğu ve bu organik maddenin bir kısmının milyarlarca yıl sonra hala tespit edilebildiği yönündeki Mars’a yapılan önceki robotik görevlerin gözlemlerini destekliyor” dedi. “Her tespit, her gözlem bize Mars’ın tarihini ve geçmişte yaşamı destekleyip desteklemediğini anlamaya yaklaştıran biraz daha fazla bilgi veriyor” dedi.

Perseverance Rover mars

Araştırmacılar molekülleri gözlemlediklerine göre, kökenleri hakkında daha fazla sonuca varmak için Dünya’daki laboratuvarlarda incelemeler yapmaları gerekecek.

Bu örnekler karasal laboratuvarlara  gönderilirse, örnekleri incelemek için daha yüksek uzamsal çözünürlük ve çok daha fazla özgüllük ve hassasiyet  olmak üzere daha çeşitli araçlar kullanılabilecek. Bu da araştırmacılara daha iyi fikirler verecek.

Şimdiye kadar Dünya’da incelenen tek Mars kayaları meteoritlerdi. Dikkatlice saklanmış ve kirlenmeye karşı korunmuş sağlam Mars kayalarını incelemek, gezegen bilimi için paha biçilmez olacaktır.

The Last of Us 2. sezonda önemli bir değişikliğe gidiyor


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir