Mars’ta piramitler ortaya çıkmak üzere: Bilim insanları antik yaşam keşfetti

NASA Mars görevini

Yapılan yeni uzay çalışmaları ile birlikte Mars’ta piramitler ortaya çıkmak üzere. 30 Temmuz 2020 tarihinde Mars’a giden uzay aracı çok önemli detaylar keşfetti.

Mars’ta piramitler ortaya çıkabilir. Perseverance uzay aracı 18 Şubat 2021 tarihinde başarılı bir şekilde Mars yüzeyine indi. Jezero kraterine inen bu uzay aracı Ağustos ayının başlarından beri birçok detay topladı. Özellikle bazı bulgular yaşam olduğunun neredeyse kesin kanıtıydı.

Dünya’ya en yakın gezegenlerden bir tanesi olan Mars canlılığın nasıl başladığı ile ilgili son derece önemli bilgiler içeriyor. Bu nedenle bilim insanları Perseverance gibi araçlarla aramalar yapıyor. 6 ve 8 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilen çalışmalarda iki farklı kaya örneği olduğu görüldü. Bu kaya örneklerinde antik yaşamın bulguları keşfedildi.

Mars’ta piramitler ortaya çıkarsa hiç şaşırmayalım

Kızıl gezegen iklim koşulları bakımından detaylı bir şekilde incelendi. Uzay aracı bazı veriler topladıktan sonra su izlerini aramaya çalıştı. Jezero bölgesi bu araştırmalar için seçildi. 3,5 milyar yıl önce bir göl olduğu ifade ediliyor. Eğer bu bölge yeraltı suları ile beslenen göllere sahipse buralarda antik bir yaşam oluşmuş olabilir.

Mars'ta piramitler ortaya

Piramitler elbette işin esprisi. Ancak NASA tarafından yapılan çalışmalar gerçekten de bizleri antik bir medeniyete ulaştırabilir. Böyle bir durumda canlılığın başlangıcı ile ilgili tüm teorilerin baştan yazılması gerekecek. 2030’lu yıllarda tüm bu bulguları dünyaya getirecek olan Perseverance, büyük bir devrim yaratabilir.

NASA ay toprağında kullanılacak bir 3D yazıcı geliştirdi

Mars’ta piramitler ortaya çıkmak üzere. NASA ve Avrupa Uzay Ajansı tüm verileri birlikte inceleyecek. Böylece sonuçların daha net bir şekilde ortaya çıkması sağlanacak. Eğer su ile uzun süre temas etmiş kaya parçaları bulunursa bu antik medeniyetin kesin kanıtı olacak. Özellikle son dönemlerde çok fazla su bulgusuna rastlandı. Mars şimdiden büyük heyecan yarattı.