Apple şarj aleti olmadan telefon satamayacak

Apple ve Facebook

ABD merkezli akıllı telefon üreticisi Apple, hiç beklemediği bir ceza ile karşı karşıya kaldı. İşte detaylar!

Apple şarj aleti olmadan telefon satamayacak. Bildiğiniz gibi Apple bir süre önce akıllı telefon kutu içeriğinden şarj cihazlarını çıkarma kararı almıştı. Almış olduğu bu kararı çevrecilik kisvesi altında yapmış olsa da milyarlarca dolar tasarruf sağlayan şirket, diğer firmalara da kötü örnek oldu. Başta Apple’ı eleştiren üreticilerin hepsi, kutu içeriğinden şarj aletlerini çıkarttı ve bu teknik sayesinde onlar da ciddi manada tasarruf sağladılar. Ancak bu dahiyane fikir, Apple’ın başına Brezilya’da bela oldu.

iPhone 14 Plus

Apple şarj aleti olmadan telefon satamayacak

Brezilya’da Apple’a 19 milyon dolarlık ceza kesildi. Bunun sebebi ise şirketin iPhone kutu içeriklerine şarj aleti koymaması oldu. Brezilya Mahkemesi, Apple’ın çevreyi bahane ederek daha önce tüketicilere ücretsiz olarak verilen bir ürünü satın alma zorunluluğu getirdiğine hükmetti. Böylece Apple 19 milyon dolar para cezasına çarptırılırken, şirketin Brezilya’da şarj aleti olmadan telefon satışı yapması da yasaklandı. Yani artık Apple Brezilya’da iPhone satmak istiyorsa kutu içeriğine şarj aletini de eklemek zorunda.

iphone 14 pro

Alınan kararlar bununla da sınırlı değil. Son iki sene içinde iPhone 12 ve iPhone 13 satın almış tüketicilere de müjde verildi. Buna göre Apple, bahsi geçen kişilere de şarj aleti tedarik etmek durumunda. Daha önce Brezilya’da bu konuda başı belaya giren şirket 2.34 milyon dolarlık cezaya çarptırılmıştı.

iPhone 14 Max

Mahkeme tarafından alınan yeni kararlara ise Apple’ın nasıl bir tepki vereceği merak ediliyor. Peki siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Görüş ve  yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Elon Musk Ukrayna’ya yardım ettiği için para istedi; alamadı