Apple, Microsoft’u geçti

apple

Web analizi yapan StatCounter tarafından yayınlanan yeni verilere göre Apple‘ın Safari’si, Microsoft Edge’i geride bırakarak dünyanın en popüler ikinci masaüstü tarayıcısı oldu.

Veri raporuna göre Safari şu anda masaüstü bilgisayarların %11.87’sinde kullanılıyor. Edge’in kullanım oranı ise %11. Arada %0.87’lik fark var. Birinci sırada ise Google Chrome var. Chrome’un kullanım oranı ise %66.13. Mozilla Firefox ise %5.65 ile 4. sırada yer alıyor. Tam olarak sıralama ise şu şekilde:

  • Chrome – %66.13
  • Safari – %11.87
  • Edge – %11
  • Firefox – %5.65
  • Opera – %3.09
  • IE – %0.55

Microsoft, Edge tarayıcısı ile olumlu geri dönüşler aldı ve başarılı oldu. Fakat Safari’nin küçük farkla bile olsa Edge’i geçmesi, geçen yılın aynı dönemine göre şartların Apple lehine olduğunu gösteriyor. Yine de Safari, Google Chrome’u yakalama konusunda geride kaldı. Chrome’un hem macOS hem de Windows’taki popülaritesi büyük ölçüde azalmadan devam ediyor.

apple

Apple’ın tarayıcı savaşlarındaki yeniden yükselişi, tedarik zincirinde yaşanan sıkıntılara rağmen 2022’de Mac’lerin küresel satışlarda belirgin olarak artış yaşadığını da gösteriyor. Pazardan gelen geri dönüş Apple’ın Mac gelirlerinin 2022’nin 4. çeyreğinde bir önceki yıla göre 2.5 milyar dolar artarak 11.5 milyar dolara ulaşmasını sağladı.

Mac’lerden bahsetmişken, Apple’ın 15 inç’lik yeni MacBook Air’ı WWDC 2023’te tanıtması bekleniyor. Yeni model, MacBook Air’lar arasında en büyük ekranlı model olacak. Kısa süre önce 15 inç’lik Air, App Store geliştirici kayıtlarında tespit edildi. Yeni dizüstü bilgisayarda M2 işlemci ve 8 GB RAM yer alıyor.

Gran Turismo filminden beklenen fragman geldi


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir