Apple iPhone 16’da Yapay Zeka İçin Yeni Mikrofon Kullanacak

iphone 16

Apple hakkındaki öngörüleriyle tanıdığımız analist Ming-Chi Kuo, teknoloji devinin iPhone 16’da yapacağı bir yeniliği ortaya çıkardı.

Uzun zamandır Apple’ın Siri’de büyük değişiklikler yapacağı ve Siri’yi yapay zeka desteğiyle daha da geliştireceği söyleniyor. Ming-Chi Kuo’ya göre Apple, yapay zeka hedeflerini gerçekleştirmek ve LLM’yi (Büyük Dil Modeli/Large Language Model) Siri’ye tam anlamıyla entegre etmek için ses girişinden yararlanacak. Şirket bu sebeple iPhone 16‘da yeni gelişmiş mikrofon kullanmayı planlıyor. Kuo, yeni mikrofon sayesinde Siri kullanımının daha iyi hale geleceğini belirtti. Yeni mikrofon suya karşı daha dayanıklı olacak.

Geçtiğimiz haftalarda yayınlanan raporlarda iPhone 16 serisinde yapay zeka özelliklerinin ön plana çıkacağı ve Apple’ın bunu pazarlama noktası olarak kullanacağı ileri sürülmüştü. Ming-Chi Kuo’nun söyledikleri eski raporları da bir açıdan doğruluyor. Siri’nin LLM entegrasyonu ve yapay zeka desteğinin iOS 18’de sunulması bekleniyor.

iphone 16

Apple’a yakın isimsiz bir kaynağa göre yapay zeka yeteneklerinin çoğu sadece iPhone 16 ailesine özel olabilir. Yani Apple belirli yapay zeka özelliklerini eski modellere sunabilir. İsimsiz kaynak, “Şirket yapay zekaya yatırım yapıyor, bunu pazarlamak için de yeni strateji belirledi. iPhone 16’ların donanımsal yenilikleri dışında yapay zeka destekli özellikleri dikkat çekecek. Bu özelliklerin çoğu yeni iPhone’larla sınırlı kalabilir” dedi.

Cupertino’lu firma kısa süre önce dönüm noktası niteliğinde bir hamle yaparak yapay zeka araçlarını sessizce açık kaynak haline getirdi. Açıkçası Apple ilginç adımlar atıyor.

Diğer yandan Apple koleksiyoncusu olan Kosutami’ye göre teknoloji devi iPhone 16 ailesi için yeni bir grafen termal sistem üzerinde çalışıyor. Kosutami bununla birlikte şirketin iPhone 16 Pro’larda aşırı ısınmayı azaltmak için metal pil korumalar kullanabileceğini de söyledi. iPhone 15 Pro’lar piyasaya sürüldükten bir süre sonra telefonlarının aşırı ısındığını söyleyen tüketiciler olmuştu ve Apple bu yüzden güncelleme yayınlamıştı. Eğer Kosutami’nin dedikleri doğruysa Apple yeni iPhone’larda ısınma problemiyle karşılaşmamak için kökten değişiklik yapacak.

Google’dan Yeni Yapay Zeka: Gemini