Apple iOS 17.1.2 güncellemesini test ediyor

123 29

Teknoloji devi Apple küçük ara bir güncelleme yayınlamayı planlıyor. iOS 17.1.2 sürümündeki güncellemeyle birlikte ne değişecek?

MacRumors son birkaç gündür iOS 17.1.2 yüklü iPhone’lar tarafından ziyaret edildiğini bildirdi. Bu bilgi sitenin web kayıtlarına dayanıyor. Özetle Apple şirket içinde iOS 17.1.2 güncellemesini test ediyor durumda. Küçük bir güncelleme olan 17.1.2’nin hata düzeltmelerine odaklanması bekleniyor. Hangi problemleri ele alacağı belli değil. Bazı kullanıcılar bu ay başında yayınlanan iOS 17.1.1 güncellemesinden sonra Wi-Fi sorunu yaşamaya devam etti. Belki 17.1.2 Wi-Fi hatasını gideriyor olabilir. Ayrıca anlık bildirimler ve HomeKit’te problemlerle karşılaştığını söyleyen tüketiciler oldu. Bu şikayetler de muhtemelen yeni güncellemeyle düzeltilecektir.

Apple Şükran Günü haftasında genelde yeni güncelleme veya beta sürüm yayınlamaz. Çünkü çoğu çalışana tam bir hafta izin verilir. Bu da iOS 17.1.2’nin önümüzdeki hafta yayınlanacağı anlamına geliyor. Geçtiğimiz sene iOS 16.1.2 güncellemesi de 30 Kasım’da çıkmıştı. Benzer bir durum yaşanacak diyebiliriz.

apple

Android telefonlara Google Play Store dışında başka uygulama mağazalarından uygulama (APK) yüklenebiliyor. Buna Sideloading veya diğer adıyla yan yükleme deniliyor. iPhone’da şimdiye kadar jailbreak haricinde böyle bir şey yapılmıyordu. Fakat Avrupa Birliği’nin almış olduğu yeni kararlar sonrasında Apple‘ın iOS’a dışarıdan uygulama yükleme özelliğini eklemesi zorunlu oldu. Normalde teknoloji devinin 2024 sonuna kadar süresi var. Ama Mark Gurman, 2024’ün ilk yarısı içinde iOS 17’ye yan yüklemenin geleceğini belirtti. Bunun büyük bir güncelleme olacağını söyledi.

iOS’a App Store harici uygulama indirip, yükleme özelliği ‘oldukça kontrollü şekilde’ gerçekleşecek. Mark Gurman, Apple’ın bu konu hakkında titiz davrandığını vurguluyor. Mac’lere Mac App Store dışında uygulama yüklenebiliyor, fakat bunun için doğrulama sistemi var. Belki benzer bir şey iOS’ta da olabilir. Yan yüklemeyle birlikte geliştiricilerin Apple’a ödediği komisyon da ortadan kalkmış olacak.

Rapor: iPhone 16 Pro’larda tetraprizma kamera olacak