Alphabet Dünyanın En Değerli Şirketi Oldu

Alphabet.com BMWnin elinde

Google’ın altında yer aldığı ana şirketi Alphabet, dünyanın en değerli şirketi oldu. İnternet devi yıllardır zirvede olan Apple’ı sonunda devirmeyi başardı.

Geçtiğimiz aylarda çeşitli departmanlarını Alphabet adlı yeni bir şemsiye şirket altında birleştiren Google, bu radikal değişimin faydalarını görmeye başladı. Amerikalı internet devi 2015’in son çeyreğinin ve yılın tamamının mali sonuçlarını geçtiğimiz günlerde açıkladı. 2015 yılının toplamında 74.5 milyar dolar gelir elde eden şirket, bu başarısıyla beklentilerin neredeyse iki kat üstüne çıktı.

alphabet-google

Böyle olunca firmanın hisse değeri de tavan yaptı. Yatırımcıların dikkatini çeken Alphabet’in hisse değeri Apple hisselerini geride bıraktı. Apple’ın toplam değeri 535 milyar dolara düşerken, Alphabet’in toplam değeri 558 milyar dolara yükseldi. Böylece Alphabet, Apple’ı zirveden indirerek dünyanın en değerli şirketi haline geldi. Bu ünvanı 2011’de Exxon’dan devralan Apple, dört yıl sonra ilk kez en değerli şirket ünvanını kaybetti. Alphabet sayesinde değerlenen Google ise tarihinde ilk kez dünyanın en değerli şirketi oluyor.

Ocak Ayı Windows 10’a Yaradı