Ana SayfaAppleApple Avrupa karşısında geri adım attı

Apple Avrupa karşısında geri adım attı

Avrupa Parlamentosu USB-C’yi bölgedeki ortak şarj standardı yapmak için oy kullandığında, karardan en çok hangi şirketin etkileneceği oldukça açıktı: Apple tabii ki.

Apple Avrupa karşısında geri adım attı. Teknoloji devi zaten USB-C bağlantı noktalarına sahip iPad modellerine sahip olsa da, iPhone’ları hala bir yıldırım konektörü gerektiriyor. Şimdi, Wall Street Journal’ın Tech Live etkinliğindeki bir röportajda, Apple’ın dünya çapında pazarlamadan sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Greg Joswiak, teknoloji devinin AB düzenlemelerine uymak için USB-C konektörlerine geçeceğini doğruladı.

Joswiak, WSJ’nin Kıdemli Kişisel Teknoloji Köşe Yazarı Joanna Stern tarafından Apple’ın USB-C’ye geçip geçmediği sorulduğunda “Açıkçası, uymak zorunda kalacağız.”  diye yanıt verdi. Ancak, telefonlarını işitme cihazlarıyla uyumlu hale getirmek ve o sırada mevcut teknoloji işe yaramadığı için kendi çözümünü nasıl bulmak zorunda kaldığı gibi, şirketin mevzuata uyum konusundaki geçmişinden bahsetmeden önce değil.

iPhone 15 'Ultra' gelecek yılki Pro Max modelinin yerini alabilir

Apple Avrupa karşısında geri adım attı

Joswiak, AB’nin 10 yıl önce mikro USB’nin benimsenmesi için nasıl baskı yaptığından da bahsetti. AB’nin kaygısının bir kısmı, insanların farklı konektörlere sahip birkaç adaptöre sahip olması gerektiğinden, Apple kabloları çıkarılabilir hale getirdi, böylece insanlar bunları kolayca değiştirebiliyorlar. Yönetici, bu hareketin bir milyardan fazla insanın kablolarını dışarı atmak ve bir “demet e-atık” ortaya çıkarmak yerine kullanmaya devam etmesine izin verdiğini söyledi.

iPhone 14 Pro kablosuz şarj sorunu yaşıyor

Joswiak, “yerel yasalara uymaktan başka seçeneğimiz yok” dedi. Bununla birlikte, Apple’ın başka yerlerde yıldırım konektörlü telefonlar satmaya devam ederken yalnızca Avrupa pazarı için farklı bir varyant yapıp yapmayacağını söylemedi. Ayrıca Apple’ın bu yaklaşımın çevresel açıdan daha iyi olacağını ve müşterileri için “bu kadar kuralcı bir hükümete sahip olmamasının” daha iyi olacağını düşündüğünü söyledi.

iphone 14 plus

Apple ayrıca daha önce yeni cihazlarla güç adaptörleri satmamakla ilgili çevresel kaygıları dile getirmişti. Teknoloji devi, nakliye konteynırlarına daha fazla iPhone sığabileceğinden, bunun 861.000 ton metal tasarrufu sağlayacağını ve yakıt tasarrufu sağlayacağını söyledi. Yine de herkes şirketin açıklamasına ikna olmadı ve Apple, adaptörleri iPhone paketlerinden çıkardığı için Brezilya’da birkaç kez para cezasına çarptırıldı.

Yeni AB yetkisi kapsamında Apple, 2024’ün sonuna kadar bölgede USB-C bağlantı noktalarına sahip iPhone ve iPad’leri göndermek zorunda kalacak.

YouTube yeni özelliği ile dikkatleri üzerine çekti

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting