YouTube yeni özelliği ile dikkatleri üzerine çekti

YouTube oynatıcısı artık bir videonun en popüler kısımlarını gösterebilecek

YouTube yeni bir görünüme ve bazı ekstra özelliklere kavuşuyor. Birincisi, iOS ve Android uygulamalarında bir videoyu yakınlaştırmak için parmaklarınızı sıkıştırabileceksiniz, parmaklarınızı kaldırdığınızda video yakınlaştırılmış halde kalacak.

YouTube yeni özelliği ile dikkatleri üzerine çekti. Bu, Paskalya yumurtası aramak için Taylor Swift’in yeni videolarına göz atmak üzere olan herkes için kullanışlı bir seçenek gibi görünüyor. YouTube, ağustos ayında Premium kullanıcıları ile yakınlaştırma özelliğini test etmeye başladı ve şimdi herkesin kullanımına sunulmaya hazır.

Başka bir özellik de bir videonun istediğiniz bölümüne daha kolay ulaşmanıza yardımcı olacak. Masaüstünde ve mobilde, bir dizi küçük resmi görüntülemek için (biraz Netflix’te görebileceğiniz gibi) bir videoda gezinirken imlecinizi yukarı kaydırabileceksiniz. YouTube’un dediği gibi, bu, eğitici bir video izlerken bir adımı yeniden izlemek istediğinizde çok geriye gitmekten sizi kurtaracak.

YouTube, ücretsiz kullanıcılarına müjdeyi duyurdu

Görsel cephede ise uygulamanın arka plan rengini videoya uyacak şekilde değiştiren yeni bir ortam modu var. YouTube UX direktörü Nate Koechley bir blog yazısında bunu, kullanıcıların gözlerini videolara çekmek ve içeriğe daha fazla odaklanmak amacıyla dinamik renk örneklemesinden yararlanan ince bir efekt olarak tanımlıyor.

YouTube, podcast işini ciddiye almaya başladı!

YouTube yeni özelliği ile dikkatleri üzerine çekti

Ambiyans modu, video oynatma listelerinde de mevcut olacak. Karanlık temayı etkinleştirdiğinizde, web ve mobil izleme sayfalarında ortam modunu göreceksiniz. Karanlık mod yakında web’de, mobil cihazlarda ve akıllı TV’lerde daha da karanlık görünecek.

youtube dislike

Ayrıca video açıklamalarındaki YouTube bağlantıları artık düğmeler olarak görüntülenecek. Hizmet, “dikkat dağıtıcıları en aza indirgemek” için beğenme, paylaşma ve indirme gibi yaygın eylemleri de elden geçirdi.

Abone ol düğmesi de yeni bir görünüme sahip olacak: dikdörtgen yerine hap şeklinde bir düğme olacak. Düğme artık kırmızı olmayacak olsa da YouTube, yüksek kontrastlı yeniden tasarımın izleme sayfalarında ve kanal sayfalarında daha fazla öne çıkmasına yardımcı olacağını öne sürüyor.

YouTube bugün bu değişiklikleri uygulamaya başlıyor. Önümüzdeki birkaç hafta içinde herkes için yayında olacaklar.

Twitter çalışanları Elon Musk hakkında endişeli