Ana SayfaAppleApple alternatif ödeme sistemleri konusunda yumuşadı

Apple alternatif ödeme sistemleri konusunda yumuşadı

Apple alternatif ödeme sistemleri konusunda daha yumuşak kararlar almaya başladı. Şirket özellikle son dönemlerde yeni ödeme sistemleri için onay veriyor.

Dünyanın en büyük teknoloji devleri içerisinde yer alan Apple alternatif ödeme sistemleri olunca kendinden geçiyor. Şirket bu konuda fazlasıyla sert. Hatırlayacağınız üzere Epic Games platformu ile çok sert tartışmalar yaşanmıştı. Hatta bu tartışmalar mahkemede bitti.

Benzer bir problem Hollanda’da yaşandı. Hollanda makamları konuyla ilgili önemli bir karar aldı. Bu karar ile birlikte flört uygulamaları geliştiricilerinin Apple uygulama içi satın alma sistemin dışında kalacağı belirtildi. Böylece alternatif ödeme sistemleri biraz daha güçlendi.

Apple alternatif ödeme sistemleri için sert kararlar almıyor

Konuyla ilgili alınan karar sayesinde uygulama içi satın alma sistemi alternatiflere izin verecek. Normal şartlarda herhangi bir geliştiricinin mutlaka ödeme sistemlerini Apple komisyonları ile sağlaması gerekiyordu. Ancak yeni alınan kararlar doğrultusunda bu değişti.

Apple alternatif ödeme sistemleri

Apple kullanıcılardan yüzde 30’a kadar komisyon alıyor. Bu durum uygulamaların biraz daha pahalı hale gelmesine neden oluyor. Her ne kadar geliştiriciler bu pahalılığın Apple stratejisinden kaynaklı olduğunu söylese bile yine de kullanıcılar sonuca bakıyor. Uygulamalar pahalı olunca hizmetlerden yararlanmak istemiyorlar.

Apple 30 milyon dolarlık anlaşmayı sonlandırdı

Apple alternatif ödeme sistemleri önümüzdeki günlerde daha fazla ülke tarafından tartışma konusu olacak. Şimdilik Hollanda içerisinde aktif olan flört uygulamaları bu komisyondan feragat etti. Önümüzdeki günlerde Güney Kore ve diğer bazı ülkelerde benzer kararlar alınabilir. Peki sizce Apple bu konuda doğru bir strateji izliyor mu konuyla ilgili fikirlerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting