Ana SayfaAppleApple-1 prototipi 700 bin dolara satıldı

Apple-1 prototipi 700 bin dolara satıldı

Steve Wozniak’ın elleriyle hazırladığı ve bir dönem Steve Jobs tarafından kullanılan Apple-1 prototipi açık arttırmada yaklaşık 700 bin dolara satıldı.

Apple bugün dünyanın en büyük şirketi olduğu için Amerikalı teknoloji devinin aslında oldukça mütevazı bir başlangıca sahip olduğu zaman zaman unutuluyor. Oysa Apple, ilk kurulduğu dönemde Steve Jobs ve Steve Wozniak’ın bir garajda kurduğu küçük bir girişimden ibaretti. Apple’ı bugünkü teknoloji devi haline getiren yolculuğunun ilk adımlarından biri ise 1976 yılında çıkan Apple Computer, ya da bugün bilinen adıyla Apple-1 oldu.

Steve Wozniak tarafından tasarlanan bu 8 bitlik bilgisayar, Apple’ın ilk ürünü olarak şirketin tarihinde oldukça önemli bir yere sahip. Bu yüzden bu bilgisayarların ilk prototipleri bugün artık kıymetli koleksiyon eşyaları haline gelmiş durumda. Bu hafta da ilk Apple-1 prototiplerinden biri açık arttırmaya çıkarıldı ve oldukça yüksek bir fiyata alıcı buldu.

apple 1 bilgisayar

Steve Wozniak’ın kendi elleriyle yaptığı, ayrıca bir dönem Steve Jobs’un da kullandığı söylenen bu prototip, yaklaşık 700 bin dolara alıcı buldu. Prototipin açık arttırmayla satılacağı ilk duyurulduğunda, bu prototipin fiyatının 500 bin dolara kadar çıkabileceği söyleniyordu. Ancak prototipin fiyatı en yüksek beklentileri bile aştı ve 677 bin dolara kadar çıktı.

Boston merkezli bir açık arttırma evi olan RR Auction tarafından gerçekleştirilen açık arttırmada satılan Apple-1 prototipi, Charless Mann’in kişisel koleksiyonundan geliyor. RR Auction tarafından paylaşılan bilgilere göre Steve Jobs, bu prototipi, The Byte Shop yetkililerine bilgisayarı sergilemek için kullanmıştı. Jobs’un bu prototipi kullanarak yaptığı sunum, Apple’ın o güne kadarki en büyük siparişini almasını sağlamıştı.

Samsung Galaxy S22 sahiplerine müjdeli haber

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting