Android akıllı telefon satışlarında düşüş yaşandı

Pandeminin etkisinin geçmesiyle teknoloji sektöründe bazı kategorilerde farklı satış rakamları yaşanmaya başladı. Bazı kategorilerde farklı sonuçlar alınsa da özellikle android akıllı telefon satışlarında düşüş yaşandığı görüldü.

Android akıllı telefon satışlarındaki düşüşün aslında bir sürpriz olmadığını belirtelim. Çip krizinden küresel ekonomik krize kadar birçok neden şu anda yaşanan düşüşün yaşanmasına bir sebep olarak gösterebiliriz.

Özellikle Xiaomi ve diğer Android markalarının yüksek envanter seviyeleri , 2022’deki düşük satışların ardından endişie verecek düzeyde olduğunu belirtmek lazım. Firmalar son dönemde oldukça düşük satışlar gerçekleştirdi.  Özellikle Xiaomi, kabaca 20-30 milyon akıllı telefona eşdeğer yüksek düzeyde çip sıkıntısı yaşıyor. MediaTek ve Qualcomm’un ana tedarikçiler olduğu sektörde bu firmalardan çip tedarik edilmesi hem üretimi dolayısıyla satışı düşük tutmadaki nedenler arasında gösterebiliriz.

Android akıllı telefon satışları

Bunun ile ilgili Xiaomi ve diğer Android markalarının önümüzdeki aylarda envanter seviyeleri konusunda çalışma yapmayı planıyor. Bu, üretimi azaltmayı, maliyetleri düşürmeyi ve talep oluşturmak için yeni yollar gibi farklı politikaları içeriyor. Buun ile beraber iirketler yeni ürünler sunmaya, pazarlamaya yatırım yapmaya ve müşteri deneyimini iyileştirmeye odaklanmayı amaçlıyor.

Android akıllı telefon satışları için başka bir çözüm de yeni pazarlar keşfetmek ve küresel olarak genişlemek olarak özetlenebilir. Bu, şirketlerin yeni müşterilere ulaşmasına ve mevcut pazarlardaki azalan talebin etkisini azaltmasına yardımcı olabilir. Örneğin Xiaomi, Avrupa ve Hindistan da dahil olmak üzere uluslararası pazarlardaki varlığını genişletiyor. Ayrıca şirketler, akıllı telefonlara bağımlılığı azaltmak için ürün hatlarını çeşitlendirmeyi de düşünebilir. Örneğin Xiaomi, akıllı ev cihazları, dizüstü bilgisayarlar ve elektrikli araçlar gibi diğer ürün kategorilerini araştırıyor.

Android akıllı telefon satışlarının yüksek envanter seviyeleri, Android tedarik zinciri için bir uyarı işlevi görüyor. Bu zorluğun üstesinden gelmek için şirketlerin stok seviyelerini ayarlaması, yeni pazarlar keşfetmesi ve ürün hatlarını çeşitlendirmesi gerekecek. Bunu yaparak, azalan talebin etkisinin üstesinden gelebilir ve gelecekteki büyümelerini güvence altına alabilirler.

Tesla Cybertruck beta prototipi test sürüşüne çıktı