Amazon bu yıl 10 milyar dolar zarara doğru gidiyor

Amazon çalışanlarının şikayetleri bitmiyor

Amazon’un Alexa ve Echo gibi cihazlarından sorumlu olan departmanı, bu yıl şirkete 10 milyar dolar zarar yazma yolunda ilerliyor.

Bildiğiniz gibi şu sıralar tüm dünyada etkileri hissedilen bir finansal kriz yaşanıyor. Bu krizin etkilerini en ciddi şekilde hisseden sektörlerden biri de teknoloji dünyası. Apple, Google, Meta gibi dev teknoloji şirketleri bile bu yılın başından beri kan kaybediyor. Sadece teknoloji dünyasında değil e-ticaret alanında da zirvedeki şirketlerden biri olduğu halde Amazon da bu krizden nasibini almış durumda. Sene başından beri gelirleri ve buna bağlantılı olarak hisseleri düşüşte olan Amazon, bu kan kaybının önüne geçmek için kemer sıkma politikalarını devreye soktu ve işten çıkarmalara başladı. Ancak görünen o ki bu politikalar da şirketin zarar etmesine engel olamayacak.

Amerikalı teknoloji devinin özellikler cihazlar departmanının ciddi şekilde zarar edeceği öngörülüyor. Bu zararın boyutunun 10 milyar dolara ulaşabileceği belirtiliyor.

amazon

Bildiğiniz gibi şirket sadece e-ticaret platformuyla varlık göstermiyor. Aynı zamanda akıllı ses sistemleri ve Kindle tabletler gibi çeşitli teknolojik ürünleri de bulunuyor. İşte şirketin bu yılki kaybının başlıca müsebbibi de bu cihazlar.

Amazon’un Worldwide Digital adını verdiği bu departmanı, Alexa ve Echo cihazların yanı sıra şirketin Prime Video adlı dijital platformunu da kontrol ediyor. Hatırlarsanız Worldwide Digital, bu yılın ilk çeyreğinde 3 milyar dolar işletme zararı açıklamıştı. Business Insider tarafından o dönemde ele geçirilen bilgiler, 3 milyar dolarlık bu kaybın büyük ölçüde Alexa ve diğer cihazlardan kaynaklandığını göstermişti.

Şirket ilk çeyrekte ortaya çıkan bu karamsar tabloyu tersine çevirmeyi umuyordu ancak görünen o ki şirketin bu yöndeki çabaları yetersiz kalmış. Çünkü Worldwide Digital departmanının yıl sonuna kadar toplam zararının 10 milyar dolara ulaşacağı söyleniyor.

Ortaya çıkan bu tablo, özellikle Alexa ve Echo ekipleri için hiç de iyiye işaret değil. Çünkü Amazon’un işten çıkarmaların bir sonraki dalgasında özellikle Alexa ve Echo ekiplerine küçülmeye gitmesi bekleniyor.

Netflix’in yeni dizisi 1899 çalıntı çıktı