ZTE ABD yüzünden 1 milyar dolar zarar etti!


ABD’nin Çinli akıllı telefon üreticilerine açtığı savaş büyük maddi kayıplara neden oldu. Çinin önemli üreticilerinden biri olan ZTE, 2018’i 1 milyar dolar zararla kapattı.

Geçtiğimiz yıla damga vuran olaylardan birisi de ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşıydı. ABD hükümeti açık bir şekilde Çin kökenli akıllı telefon üreticilerini casusluk yapmakla suçlamıştı. Hatta bazı kamu alanlarında ZTE ve Huawei gibi markaların telefonlarının kullanması da yasaklanmıştı.

ZTE 1 milyar dolar zarar açıkladı!

Trump hükümetinin bu konu üzerinde ısrarcı olması ZTE’ye pahalıya patladı. Çinli üretici geçtiğimiz yıl iki ülke arasındaki ticaret savaşı yüzünden 1 milyar dolar zarar açıkladı.

Bu zararın temel nedeni ise ABD hükümeti tarafından kesilen 6.98 milyar yuan’lık para cezası. Bu da takriben 1.04 milyar dolara denk düşüyor. Peki Çinli üreticiye bu ceza neden kesildi?

ABD, ZTE’nin ihracat kısıtlamalarını ihlal ettiğini ortaya çıkarmıştı. Ambargo uygulanan ülkelerle ticari ilişkilerde bulunduğu tespit edilen Çinli üreticiye yüklü miktarlarda para cezası kesilmişti.

Peki Çinli üretici bunca maddi darbeye karşın ayakta kalabilecek mi? Bilindiği üzere Çinli teknoloji devi, akıllı telefon üretiminden ziyade telekomünikasyon alanında önemli yatırımlara sahip bir şirket. 5G üzerine muazzam bir altyapı kuran şirketin, bu alanda pek çok isme öncülük edeceğini söyleyebiliriz. Kısacası, Çinli şirket 5G sayesinde ABD’den aldığı bu para cezasını kısa vadede tolare edebilir. Elbette yine de bekleyip göreceğiz.

Google Pixel 3a fiyatı belli oldu


YORUM YAPIN

Lütfen yorumunuzu girin!
Adınızı buraya girin