Alcatel Idol 4 inceleme altında


Alcatel markasını satın alan Çinli TCL, yeni ürünü olan Alcatel Idol 4 ile herkesi şaşırttı. Blackberry DTEK50 modeline birebir benzeyen Alcatel Idol 4’e yakından bakıyoruz.

Çinli TCL, Alcatel markasını satın aldığında birçok kişi şaşkınlığını gizleyememişti.  Uzun süre sessiz kalan TCL, sonunda yeni ürünü ile karşımıza çıktı. Bunu yaparken de yine bizi şaşırtmaya başardı. Nedeni de Alcatel Idol 4 olarak adlandırılan bu yeni ürünün dünyanın en güvenli Android telefon olarak lanse edilen Blackberry DTEK50 ile birebir benzemesi. Hatırlayanlar bilir. Blackberry, kaybettiği itibarını Android işletim sistemi ile geri kazanmayı hedefliyor.  Blackberry bitti bitecek derken, DTEK50 adlı ürünü ile dünyanın en güvenli Android işletim sistemli akıllı telefonunu piyasaya sürdü. Geliştirdiği DTEK uygulaması, ürünü ciddi halde güvenli hale getirdi.

Alcatel IDOL 4 her ne kadar IDOL 4S’in kardeşi gibi konumlansa da görsel ve teknik özellikler bakımından Blackberry DTEK50’e tıpkı bir ikizi gibi benziyor. Bu da ister istemez birçok kişide ciddi bir merak uyandırıyor. Durum böyle olunca da biz de Alcatel Idol 4’e farklı bir gözle yaklaştık.

5

Tasarım

Alcatel Idol 4’e yakından baktığımızda, ürünün başarılı bir işçiliğe ve malzeme kalitesine sahip olduğu hemen söylemeliyiz. Orta sınıfa hitap eden bu ürün genel olarak beğenimizi kazandı. Idol 4S’in 5.5 inç büyüklüğündeki ekran yerine Idol 4’de  5.2 inç büyüklüğünde bir ekran kullanıldı. Abisinin QHD yani 2560×1440 çözünürlük değeri, Idol 4’de Full HD yani 1920×1080 piksel çözünürlüğüne indirgendi. Ekranın performansına baktığımızda  ortalama seviye geçmediğini söylemeliyiz. Yine de ekranın kontrast değerinin yüksek ve renk derinliği zengin olduğunu belirtmek isteriz.

Arka yüzeye baktığımızda ise çizilmez cam kullanıldığını görürüz. Idol 4’e sağlamlık kazandıran bu cam ne yazık ki parmak izi lekelerine de ciddi bir davetiye çıkartıyor. Alüminyum bir kasa sistemine sahip olan Idol 4, tıpkı Galaxy S7 Edge gibi uçlarda daha kalın ve ortalarda daha ince bir kasa tasarımı tercih etti.  Gömülü olmayan bu kasa tasarımında, çerçeve hafif dışa doğru olarak tasarlandı. Alcatel, fark yaratayım derken kullanıcısını sıra dışı ve kullanıcı dostu olmayan bir ergonomiye maruz bırakıyor.  Bu ürüne  alışmak için ciddi zaman harcamanız gerekiyor.

Üründe beğendiğimiz bir özellik üst ve alt kenarlarda hoparlörlerin bulunması. Stereo ses sunan bu hoparlörler şaşırtıcı derecede  iyi bir ses kalitesine sahipler. Ürünü nasıl tutarsanız tutun, her zaman temiz bir ses kalitesine ulaşmanız mümkün. Yüksek baslı bir müzik dinlemediğiniz sürece bu ürüne bir Bluetooth hoparlör bağlamanız gereksiz.

4

 Performans

Idol 4’ün teknik özelliklerine baktığımızda orta sınıf ürünlerle yarışacak güçte olduğunu görebilirsiniz. Idol 4, 1.7 Ghz sistem frekansında çalışan sekiz çekirdekli Qualcomm’un Snapdragon 617 işlemcisini kullanıyor. 3 Gbyte bellek ile donatılmış olan Idol 4, günlük kullanımda yüksek bir performans sergiliyor. Oyun performansına gelince , Asphalt Nitro gibi 3D oyunlar takılmadan ve yüksek performanslı olarak oynanabiliyor. Antutu ve Geekbench gibi test yazılımlarda iyi bir skor elde eden Idol 4, kendisini Galaxy S4 ile S5’in arasında konumlandırıyor. Unutmadan söyleyelim. Aynı teknik özelliklere sahip olan Blackberry DTEK50’de benzer bir performans sergiliyor.

16 Gbyte’lık kapasitenin sadece 7.6 Gbyte’ını kullanabiliyorsunuz. Daha fazla kapasiteye sahip olmak için 200 Gbyte desteği sunan microSD kart yuvasını kullanmanız şart.  Üzerinde bulunan ve değiştirilmeyen 2610 mAh pil, kullanıcıyı 1 gün boyunca şarj olmadan yarı yolda bırakmıyor. Alcatel’in sahip olduğu hızlı şarj özelliği sayesinde, 2 saat içinde pili doldurmanız mümkün.

7

 Kamera

Idol 4 tıpkı Blackberry DTEK 50 gibi iki kameraya sahip. 13 MP’lik arka kamera ile beraber ön tarafta 8 MP’lik bir kamera yer alıyor. Her iki tarafta Led flash ile donatılmış olan Idol 4, özellikle Selfie tutkunları için önemli bir avantaj sağlıyor.

Alcatel Idol 4’un kameraları ortalama performans değerini ne yazık ki geçemiyor. TLC, orta sınıfa konumlandırdığı bu ürün için ekstra bir gayret sarf etmemiş. Dolaysıyla bol ışıklı ortamlarda iyi bir kalite yakalayan bu kameralar, düşük ışıklı ortamlarda kumlu görüntülü fotoğraflar çekiyorlar.  Alcatel Idol 4, düşük ışıklı fotoğraflarda yüksek grenin önüne geçemiyor.

Alcatel Idol 4’un bir özelliği, VR gözlüğü ile birlikte satılması. Plastik olan bu  gözlük aynı zamanda  ürünün koruma kutusu olarak görev yapıyor. Googles Cardboard  uygulamalarını  kullanan bu gözlük , videolar, uygulamalar ve oyunların da yer aldığı kendi arayüzünü kullanıyor.  Gözlüğün ergonomisi ve beraberinde gelen uygulamalardan çok bir şey beklemek yanlış olur. Buna karşın uygun fiyatlı VR gözlüklerle kıyaslandığında bir adım önde olduğu da bir gerçek.

Sonuç olarak Alcatel Idol 4, orta sınıf için başarılı bir ürün. Kamera kalitesi ne yazık ki istenilen seviyede değil ve daha iyi olabilirdi. Buna karşın fiyat/performansı oranı gayet başarılı. Beraberinde VR gözlüğün gelmesi de birçok kişi için önemli bir avantaj. Farklı bir alternatif arayan kişiler Alcatel Idol 4’ü mutlaka yakından incelemelerini tavsiye ederiz.

2

Teknik Özellikler

İşlemci: Snapdragon 617, 8 çekirdekli
Ekran: 5.2 inç, 1920×1080
Boyut: 147×72,5×7,1 mm
Kamera: 13 MP arka/ 8 MP ön
Bellek/Kapasite: 3/16 GByte
Ağırlık: 134 gr

Zenfone 3 Ne Kadar İyi? Tüm Detaylarıyla


Bu Haberi Paylaş...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someonePin on PinterestShare on TumblrDigg thisBuffer this pagePrint this page

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git