Airbnb, 100.000 Ukraynalı mülteciye ücretsiz konut sunuyor

Airbnb, 100.000 Ukraynalı mülteciye ücretsiz konut sunuyor

Airbnb, Rusya’nın işgalinden sonra ülkeden kaçan 100.000 mülteciye ücretsiz geçici barınma saplıyor. Şirket Ukrayna’nın komşu ülkeleriyle birlikte çalışma sözü verdi. İşte detaylar.

Yöneticiler, Polonya, Almanya, Macaristan ve Romanya başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesinin liderlerine desteklerini sunmaları için mektuplar gönderiyor. Bloomberg’in belirttiği gibi, işgal Perşembe günü başladığından bu yana 300.000’den fazla insan Ukrayna’yı terk etti. Airbnb, kâr amacı gütmeyen kuruluş olarak her ülkedeki mültecilerin ihtiyaçlarını desteklemek için hükümetler ve yerel kuruluşlarla birlikte çalışacak. İşgal devam ederse daha uzun süreli barınma sağlanması da söz konusu olabilir.

Airbnb, 100.000 Ukraynalı mülteciye ücretsiz konut sunuyor

Barınma masrafları, Airbnb.org Mülteci Fonu bağışçıları ve ev sahipleri ile birlikte Airbnb tarafından karşılanacak. Airbnb CEO’su Brian Chesky, Avrupa ülkelerinde kar amacı gütmeyen kuruluşlarla ortaklıklar kurulurken, mültecilerin ve sığınmacıların BM Mülteci Ajansı’ndan yardım isteyebileceğini söyledi. Kar amacı gütmeyen kuruluş geçen hafta 21.300 Afgan mültecinin barınmasını kolaylaştırdığını duyurmuştu. Taliban iktidara geldikten sonra geçici olarak 40.000 Afgan mülteciye ev sahipliği yapacağını söyledi. Şirket geçen hafta Afganistan, Afrika, Orta Doğu, Orta ve Güney Amerika ve diğer bölgelerden gelen 20.000 mülteciye daha ücretsiz kısa süreli barınma sağlama hedefi belirledi. Bu hedef, Ukraynalı mültecilere yardım planından ayrı olarak hala yürürlükte. Dün iki taraf da müzakere masasına oturdu ancak bir anlaşmaya varılamadı. Bugün tekrar müzakere yapılacak.

AB, Rus devlet destekli medya kuruluşları RT ve Sputnik’i yasaklayacak