Ana sayfa Genel ABD Huawei donanımlarını değiştirmek için 1 milyar dolar harcayacak

ABD Huawei donanımlarını değiştirmek için 1 milyar dolar harcayacak

ABD ve Huawei arasındaki gerginlik tüm hızıyla devam ederken ABD Huawei donanımlarını değiştirmek için 1 milyar dolarlık bütçeyi onayladı.

Ülkenin iletişim alt yapısını kuran telekomünikasyon şirketlerinde kullanılan Huawei donanımarının değiştirilmesi için özel sektöre 1 milyar dolarlık destek sağlanacak.

ABD Huawei savaşı son hız devam ediyor

ABD Senatosu’nun onayladığı bütçenin devreye girmesi için Trump’ın son bir imza atması gerekecek. Çin’li Huawei’yi ABD’den çıkarmak için çok hevesli olan Trump’ın da bu yasayı geciktirmeden hayata geçirmesi bekleniyor.

1 Milyar dolarlık destek bütçesinden faydalanacak 40 GSM şirketi bulunuyor. Bu şirketler alt yapılarında kullandıkları Huawei donanımları hakkında rapor oluşturacaklar ve bunları değiştirmek için alacakları donanımlar hakkında bilgi verecekler. Devletin, değiştirme masraflarının tümünü karşılayıp karşılamayacağı henüz net değil.

Yeni destek yasası kapsamında ayrıca ZTE donanımları da değiştirilecek. ABD bu iki Çinli şirketin, GSM şirketlerindeki verileri Çin’e ulaştırdığını ve casusluk yaptığını iddia ediyor. Ancak ABD’nin aksine Avrupalılar Huawei’nin casusluk yaptığına dair bir delil bulunmadığını dile getirerek GSM alt yapısında Huawei kullanmaya devam ediyorlar.

Facebook Corona Virüsü tedavi reklamlarına kısıtlama getirecek

ZTE, ABD’nin ambargosu sonrasında ağır maddi hasar aldığını duyurmuş ve iflasın eşiğinde olduğunun altını çizmişti. Huawei ise ABD’nin ambargosuna karşı kendi mobil işletim sistemini, kendi uygulama pazarını, kendi ekosistemini oluşturmak üzere harekete geçmişti.

ABD ise Huawei’nin üst düzey yöneticileri hakkında tutuklama emri çıkartmasıyla iddialarından vazgeçmeyeceğinin altını çiziyor. Şirketin finans müdürü geçtiğimiz aylarda, Kanada’da bir iş seyahati sırasındayken tutuklanmıştı.

ABD Başkanı Trump ise GSM şirketlerinin Huawei donanımlarını, ABD şirketlerinin ürettiği yerli donanımlarla değiştirilmesini istiyor. Bu yasa ile Trump hedefine ulaşırken, seçim sırasında verdiği “ABD menşeli” ürünlerin kullanılması sözünü de tutmuş olacak.

ABD Huawei

Süleyman Sertkayahttp://www.donanimgunlugu.com
Üniversite'nin ardından kendini Bilgi İşlem sektöründe bulan Süleyman şimdilerde Donanım Günlüğü'ne dışarıdan destek veriyor. Donanım konusunda uzman olan yazarın çözemeyeceği sorun yok.

YORUM YAPIN

Lütfen yorumunuzu girin!
Adınızı buraya girin

DG TV

Dosya Konusu

Türkiye corona virüsü vaka sayısı

Türkiye corona virüsü vaka sayısı – 3 Nisan 2020

Türkiye'de corona virüsü vaka sayısı ve ölüm sayısı günden güne artış gösteriyor. Günlük resmi olarak açıklanan vaka sayılarını sizlere aktarıyor olacağız. Çin'in Wuhan kentinde 2019'un...

Son Haberler