Ana SayfaHaberHuawei yasağı ABD'ye pahalıya patladı: Şirketler borç istiyor

Huawei yasağı ABD’ye pahalıya patladı: Şirketler borç istiyor

Huawei yasağı ABD’ye pahalıya mal oldu. Herkes sadece Huawei’nin bu konuda zarar göreceğini düşünüyordu. Ancak görünüşe göre her iki taraf zarara uğradı.

Çinli teknoloji devi ile ilgili alınan Huawei yasağı ABD’ye zarar ettirdi. Dünyanın en büyük teknoloji markaları içerisinde yer alan Huawei 2021 yılı gelirleri ile ilgili önemli bir düşüş yaşadı. Yaklaşık olarak yüzde 29 seviyesinde bir düşüş gerçekleşti.

2021 yılında Huawei markasının geliri bir önceki yıl ile kıyaslandığında 99,5 milyara kadar geriledi. Özellikle Donald Trump yönetimi çok sert tedbirlere yer veriyordu. Şimdi ise sadece Huawei markasından değil aynı zamanda ABD’nin de bu işten zararlı çıktığını görüyoruz.

Huawei yasağı ABD’ye zarar ettirdi

Federal İletişim Komisyonu tarafından yapılan açıklamalara göre ABD hükümeti bazı ödemeler yapmak zorunda. Şu anda şirketler yüklü miktarda borç istiyor. ABD tarafından güvensiz kabul edilen ekipmanların kopması veya değiştirilmesi için 5,6 milyar dolarlık harcama yapılması gerekiyor.

Huawei yasağı ABD'ye pahalıya

Birçok şirket Huawei 5G ekipmanlarını kullanıyordu. Bu ekipmanların sökülmesi ve yerine başkalarının kullanılması için bazı harcamalar yapılması gerekiyordu. Bu harcamaların ülkeye pahalıya patlayacağı görülüyor. Değişim süreci için yaklaşık olarak 1,8 milyar dolar ilk etapta harcanacak.

HUAWEI Sound Joy : HUAWEI-Devialet ortak tasarım hoparlör

Sonraki aşamalarda ise 1,9 milyar dolar harcanacak. ABD’nin bu iş için yaklaşık olarak 5,6 milyar dolarlık bir geri ödeme yapmak zorunda kalacağı söyleniyor. Bu durum sadece Huawei markasının değil aynı zamanda ABD’nin de zararlı çıktığını gösteriyor. Konu ile ilgili gelişmeler geldikçe hızlı bir şekilde aktarmaya devam ediyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting