Ana Sayfa Donanım Zenith Ölçtü, İstatistiklere Göre Dünyanın En Hızlı Adamı Felix Baumgartner

Zenith Ölçtü, İstatistiklere Göre Dünyanın En Hızlı Adamı Felix Baumgartner

Zenith elçisi Avusturyalı paraşütçü Felix Baumgartner, 14 Ekim 2012’de gerçekleştirdiği süpersonik serbest düşüşü ile bilimsel verilere ışık tuttu. Maksimum dikey hızla -1.357.6 km/s- dünya rekorunu Zenith El Primero Stratos Flyback Striking 10th kronografı ile birlikte kıran Felix Baumgartner, istatistiklere göre dünyanın en hızlı adamı seçildi.

Zenith tarafından desteklenen korkusuz Felix Baumgartner’in uzaydan gerçekleştirdiği süpersonik serbest düşüşü tahmin edilenden daha büyük bir hıza ulaştı. Bir insanın ses hızından daha hızlı bir şekilde serbest düşmesinden elde edilen ilk fizyolojik bilgiler Red Bull Stratos bilim ekibi tarafından yürütülen 3 aylık bir analizin sonucunda ortaya çıktı.

Bir stratosferik balonla 127.852.4 fit/38 bin 964 metre yükseklikten atlayarak daha önce eşi görülmemiş bir serbest atlayış gerçekleştiren Felix Baumgartner, doğru donanım ve uygun eğitimle bir insanın ses hızını güvenli bir şekilde aşacağını gösterdi. Bu atlayış, özellikle ticari uzay seyahatlerinde oluşabilecek acil durumlar sırasında mürettebat ve yolcuların kaçışıyla ilgili sorulara da ışık tuttu.Felix Baumgartner (AUT) - Action

Ses Duvarını Aşan İlk Saat Zenith Stratos

Dünya üzerinde en prestijli saat üreticilerinden Zenith, Felix Baumgartner’ın atlayışında en büyük insani deneyimlere şahit oldu. Macerayı yorumlayan Zenith Başkanı ve CEO’su Jean-Frédéric Dufour şöyle konuştu: “Manufacture Zenith bu misyondaki resmi zaman göstergesi olmaktan ve El Primero Stratos Flyback Striking 10th Tribute’un Felix Baumgartner ile birlikte bu atlayışı geçekleştirmesinden dolayı gurur duyuyor. Onun sayesinde, Zenith El Primero Stratos Flyback Striking 10th, yakın uzay ortamında ses duvarını aşan ilk saat oldu.”

Stratos dünyanın en hassas otomatik kronograf makinesi –efsanevi El Primero- donanımlı ve Striking 10th ve Flyback işlevli ve bunlar sayesinde Felix Baumgartner’a macerasında fazlasıyla uyumlu bir ortak oldu. Felix Baumgartner atlayışından sonra: “Bu görevin gerçekleştirilmesinde katkıda bulunan Zenith sıradışıydı. Bu, insan gücü ve hassasiyet ile ilgili benzersiz bir proje ve Zenith bu misyona son derece uygun bir saat,  El Primero Stratos Flyback Striking saatimi saklamak istiyorum. O, bir hatıradan daha fazlası. Oraya benimle beraber götürdüğüm bu Zenith saat, uzayda ses hızını aşan ilk saat oldu. Bu benim için çok şey ifade ediyor ve eşsizliği simgeliyor diye konuştu.

Felix Bilimde Birçok Yeniliğe Işık Tuttu

Baumgartner’ın atlayışı sırasında kalp ve solunum hızını içeren fizyolojik bulgular, serbest düşüşün en önemli noktaları oldu. Baumgartner kapsülden çıktığında kalp atışı, dakikada 185 hızla maksimum seviyeye ulaştı. Baumgartner yükseldikçe ve ses hızına ulaştıkça serbest düşüşün ona hissettirdiklerini şöyle tanımlıyor: “Bu sanki uzayda yüzüyormuşsunuz ve sonra çok yüksek bir hız kazanmışsınız gibi hissettiriyor ama havayı hissetmiyorsunuz çünkü havanın yoğunluğu az. Yaklaşık 35 saniye boyunca etrafımda hava olduğunu hissetmedim çünkü aslında yoktu. Böyle çaresiz bir duygu, profesyonel bir hava dalışcısı için sinir bozucu olabiliyor. Ve en sonunda daha kalın bir hava tabakasına girdiğinizde kendinizi tamamen simetrik tutmak zorundasınız yoksa dönmeye ve savrulmaya başlarsınız, tıpkı bana olduğu gibi.”

Felix Baumgartner’ın özel başarısı bilimin birçok yeniliğe ulaşmasını sağladı. Basınçlı elbisenin geliştirilmesi, onaylanması, kişisel paraşüt donanımındaki yenilikler ve yeni tıbbi tedavi protokollerinin geliştirilmesi gibi önemli veriler elde edildi. Daha önceden süpersonik serbest düşüş için kişisel bir paraşüt donanımı geliştirilmemişken Baumgartner için ilk defa kademeli paraşüt sistemi tasarlandı. Bu sistem, çevresindeki dokuyu sınırlayarak düşüşün ilk aşamalarında açılmasını sadece 5 metre çapında tutmasını ve kapsülün paraşüt tamamen açılmadan önce hızla düşmesini sağlıyor.

Felix Baumgartner’ın İstatistiklere Göre Kırdığı Rekorlar

Atlayış sonrası analizi takip eden haftalarda Amerika Ulusal Havacılık Kurumu’nun Yarışma ve Rekor Heyeti’nin resmi gözlemcisi Brian Utley, güncellemelerin Dünya Rekorları figürlerine ulaşmasını sağladı. Utley, Baumgartner’ın atlayış yüksekliğinin çok önemli bir gelişme olduğunu, daha önce bilinen en yüksek çıkış irtifasından yüzde 24 daha yüksek olduğunu belirtti.

  • Maksimum Dikey Hız:*  1,357.6 km/s / 843,6 mp / 1,25 Mach
  • En yüksek Çıkış (Atlama) İrtifası:*  38.969,4 metre / 127,852.4 fit
  • Serbest Düşüşün Dikey Mesafesi:*  36.402,6 metre / 119,431.1 fit
  • En Yüksek İnsanlı Balon Yükselişi:  39.068,5 metre / 128,177.5 fit
  • Bir aracın koruması ya da tahriki olmadan serbest düşüşte ses hızını aşan ilk kişi
  • Bir aracın dışında en yüksek halatsız/zincirsiz irtifa
  • İçinde bir insanla havalandırılmış en büyük balon:  834.497 metreküp / 29.47 milyon kübik feet
  • İnsanlı balonun en yüksek kara hızı:   saatte 218,4 km / 135,7 mil / 117,9 knot
Süleyman Sertkayahttp://www.donanimgunlugu.com
Üniversite'nin ardından kendini Bilgi İşlem sektöründe bulan Süleyman şimdilerde Donanım Günlüğü'ne dışarıdan destek veriyor. Donanım konusunda uzman olan yazarın çözemeyeceği sorun yok.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

1,897BeğenenlerBeğen
1,001TakipçilerTakip Et
13,900AbonelerAbone

DOSYA KONUSU

Hosting