Ana sayfa Genel Japan Airlines, ABD merkezli süpersonik yolcu jeti üreticisi Boom Technology ile Anlaştı

Japan Airlines, ABD merkezli süpersonik yolcu jeti üreticisi Boom Technology ile Anlaştı

Japan Airlines (JAL), 2014’ kurulan Denver merkezli süpersonik yolcu jeti üreten Boom Technology’e 10 milyon dolar yatırım yaptı. Boom’un üretmemeyi planladığı süpersonik yolcu jeti, 1.450 mil hızı ile sesin 2.2 katı hıza ulaşacak. 45 ila 55 yolcu taşıması öngörülüyor. JALBoom‘daki yatırımın bir parçası olarak 20 adet kadar süpersonik yolcu uçağı satın alacağını açıklandı. Bu sipariş ve Boom‘un halihazırda global 5 hava yolu şirketinden aldığı siparişler toplamı 76’yı buldu. Mart 2017 itibarıyla, üretici bu projeye yaklaşık 41 milyon dolar kaynak ayırdı.

Japan Airlines, başkent Tokyo ile ABD’deki San Francisco şehri arasındaki yolu, süpersonik yolcu jetiyle beş buçuk saatte geçmeyi planlıyor.

Daha önce sesten hızlı ilk yolcu jeti Concorde çeşitli sebeplerden dolayı emekliye ayrıldı. Yıllar sonra hava yolu şirketleri tekrar süpersonik jetler ile yolcu taşımak istiyor. Concorde 2003’te emekliye ayrılmadan önce Atlantik’i sadece üç buçuk saat içinde sesten iki kat hızla geçti. Uçak, 27 yıldır Avrupa ve New York arasında düzenli olarak uçtu, ancak yüksek maliyetler nedeniyle hizmetten çekildi. 2000’de 113 kişinin hayatını kaybettiği trajik kaza da emekli edilmesindeki en büyük etkenlerden biri.

Boom‘un kurucusu ve CEO’su Blake Scholl, 2020’lerin ortalarına kadar hizmete girmesi beklenen jetlerin, 1970’lerde süpersonik jet seyahatini yaygınlaştıran Concorde‘dan % 10 daha hızlı yani sesten 2.2 kat daha hızlı uçacağını söyledi. Concorde’lardan en az 30 kat daha sessiz olacak bir sonik patlama üretmesi bekleniyor. Üretilecek olan uçakların bilet fiyatlarının Concorde’lara göre % 75 daha düşük olacağı ve daha iyi yakıt verimliliği nedeniyle mevcut ekonomi sınıfı biletler ile karşılaştırılabileceği tahmin ediliyor. Süpersonik yolcu jeti, tek bir depoda 8,334 km‘ye kadar uçuş yapabilecek.

New York’tan Londra’ya uçuş saatinin yalnızca üç saat on beş dakika süreceğini ekledi.

Lamborghini Urus Ortaya Çıktı Yeni 641beygir Süper SUV’un Tüm Ayrıntıları

 

YORUM YAPIN

Lütfen yorumunuzu girin!
Adınızı buraya girin

DG TV

Dosya Konusu

Bu hafta çıkacak oyunlar (21 – 27 Ocak)

Oyun severlerin merakla bekledikleri bu hafta çıkacak oyunlar listesi (Ocak) nihayet netlik kazandı. İşte bu hafta içerisinde raflardaki yerini alacak olan yapımlar. Bu hafta da...

Son Haberler