Ana SayfaGenelYüz tarama testi yapanlara para cezası

Yüz tarama testi yapanlara para cezası

İsveç’te bir lisede yüz tarama testi yapan teknoloji şirketine, öğrencilerin mahremiyet haklarını ihlal ettiği gerekçesiyle 20 bin dolar para cezası kesildi.

Eline kamera alan yüz tarama testi yapıyor

Bir liseye kurulan düzenekle 22 öğrencinin okuldaki tüm hareketlerini izleyen ve sınıfa girdikleri/çıktıkları anları da kaydeden sistem, üç hafta boyunca test edildi.

Geliştiriciler öğrencilerin devam durumunu ve okuldan kaçıp kaçmadıklarını kontrol edecek bir sistem hazırlamak istiyordu. Bu sayede tüm öğrencilerin durumunu yapay zekanın takip etmesini sağlayacaklardı.

Ancak deneyin ortaya çıkmasıyla, The Swedish Data Protection Authority (DPA) devreye girdi.  Testin İsveç yasalarına aykırı olduğunu hatırlatarak ilgili kurumlara para cezası kesti.

Öte yandan testin yapılmasına onay veren yerel yöneticiler, çalışmanın çocukların mahremiyetine zarar vermediğini ve verilerin silindiğini de vurgulasalar da cezadan kurtulamadılar.

Kısa bir süre önce de İngiltere’de benzer bir test yapılmış ve bir AVM’yi ziyaret eden müşteriler, haftalar boyunca emniyet müdürlüğünün yüz tarama testine konu olmuşlardı. Testin ortaya çıkmasıyla, aynı testlerin İngiltere’de pek çok noktada tekrarlandığı da anlaşılmış, olay yargıya taşınmıştı.

Peki aynı şey sizin başınıza ne gelse ne hissedersiniz. Birileri sizin yüzünüzü tarasa ve günler boyunca tüm hareketlerinizi gizlice takip etse, tepkiniz nasıl olurdu? Yorumlarınızı bekliyoruz.

Instagram fenomeni kaza yaptı ama kimse inanmadı

yüz tarama testi

Süleyman Sertkaya
Süleyman Sertkayahttp://www.donanimgunlugu.com
Üniversite'nin ardından kendini Bilgi İşlem sektöründe bulan Süleyman şimdilerde Donanım Günlüğü'ne dışarıdan destek veriyor. Donanım konusunda uzman olan yazarın çözemeyeceği sorun yok.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting