Ana SayfaAkıllı TelefonHuawei'den FaceID'yi 10'a katlayacak teknoloji

Huawei’den FaceID’yi 10’a katlayacak teknoloji

Apple’ın iPhone X’da kullanmaya başladığı yeni yüz tanıma teknolojisi, diğer akıllı telefon üreticileri de harekete geçirdi. Apple’ın FaceID ismi ile tanıttığı yeni 3D yüz tarama teknolojisi, kullanıcıların da ilgisini çekmeyi başarmış durumda. Peki bu teknoloji ne kadar güvenli ve ne kadar kullanışlı? İşte tam olarak da cevabını aradığımız sorular bunlar.

Huawei, yeni FaceID için harekete geçti

Apple, FaceID’yi neredeyse kusursuz olarak tanımlamıştı. Fakat iPhone X satışa sunulduktan sonra ortaya çıkan paylaşımlar, FaceID’nin sanıldığı kadar kusursuz olmadığını ortaya çıkardı. FaceID’nin beklenen güvenirlik seviyesinin çok altında olması, diğer akıllı telefon üreticilerini daha iyisini yapmak için harekete geçirdi.

Bu konudaki ilk girişim akıllı telefon pazarının önemli isimlerinden biri olan Huawei’den geldi. Çinli üreticinin yeni bir yüz tanıma teknolojisi üzerinde çalıştığı ortaya çıktı. Üstelik Huawei’nin yeni yüz  tanıma teknolojisi, FaceID’den 10 kat daha iyi.

Sızdırılan son raporlara göre, Huawei’nin yeni yüz tanıma teknolojisi, Apple’ın FaceID teknolojisi ile hemen hemen aynı ilkeye dayanıyor. Yani belli başlı sensorler ve tarama noktaları baz alınarak, yüzün 3D haritası çıkarılıyor. Tabi arada önemli bir farklılık mevcut. Apple’ın FaceID’si 30.000 nokta üzerinden yüzün haritasını çıkartırken, Huawei’nin yeni teknolojisinide bu rakam tam 300.000. Yani kabaca FaceID’nin 10 katı. Bu da Huawei’nin yeni yüz tanıma teknolojisinin, FaceID’den çok daha güvenilir olacağına işaret. Yine de bekleyip göreceğiz.

Apple, Qualcomm davasında yeni gelişme

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU