Ana sayfa Genel Çin yüz taramasıyla mobil hat açmaya başladı

Çin yüz taramasıyla mobil hat açmaya başladı

Çin yüz taraması kullanarak yeni mobil hatların açılması yasasını yürülüğe koydu. Buna göre artık kullanıcılar yeni bir GSM hattı satın alırken, sadece kimliklerini vermekle kalmayacak, yüzlerini de taratmak zorundalar.

Çin’de mobil hat sahiplerinin yüz tarama zorunluluğu yasası Eylül ayında kabul edilmişti. Ancak GSM operatörlerinin hazırlık yapabilmesi için mühlet verilmişti. Şimdi o yasa artık efektif olarak uygulanmaya başlandı.

Çin yüz taraması konusunu ciddiye alıyor

Çin’de internet kullanıcıları büyük oranda mobil hatlarını kullanarak internete bağlanıyor. Dolayısıyla, bu yeni yasayla, internette kimin kim olduğunu tespit etmek daha kolay olacak. Çin hükumeti yüz tarama verileriyle kimlik verilerini de birleştirince artık sokaklardaki güvenlik kameralarından çok daha fazla Çinliyi anı anına takip etme yeteneğine kavuşacak.

Ayrıca, sahte kimlikle mobil hat kullanma girişimlerinin de artık azalması bekleniyor. Yüz tarama sistemiyle bu kişileri sokaklarda, tren istasyonlarında, halka açık alanlarda kolaylıkla tespit etmek mümkün olacak.

Ayrıca Uzakdoğu’nun süpergücü bu yeni yasa sayesinde, herkesin internette gerçek kimliğini kullanması konusundaki politikasında da etkili bir sonuç almış olacak.

Çin’de 2 milyara yakın insan yaşıyor. Teknolojiden uzak yaşayanlar dışında halkın büyük çoğunluğu internete erişim sağlıyor. Çin hükumeti bu nedenle kimin ne yazdığını, kimin ne konuştuğunu sürekli takip etmek için tüm vatandaşlarının dijital kimliklerini tespit etmek istiyor. Yeni yasadan sonra bunu yapmak artık çok daha kolay olacak.

En çok like alan Instagram paylaşımları

Yeni bir mobil hat satın alan herkes, Çin’in yüz taraması veri tabanına otomatik olarak kaydedilmiş olacak. Girdiği tüm web siteleri, yazdığı tüm sosyal medya yorumları, seyrettiği videolar, tüm dijital ayak izleri devletin veritabanında izlenebilir olacak.

Süleyman Sertkayahttp://www.donanimgunlugu.com
Üniversite'nin ardından kendini Bilgi İşlem sektöründe bulan Süleyman şimdilerde Donanım Günlüğü'ne dışarıdan destek veriyor. Donanım konusunda uzman olan yazarın çözemeyeceği sorun yok.

YORUM YAPIN

Lütfen yorumunuzu girin!
Adınızı buraya girin

DG TV

Dosya Konusu

instagram şifre kırma 2020

Instagram şifre kırma ve Instagram hesap çalma mümkün mü?

Instagram şifre kırma ve Instagram hesap çalma mümkün mü? Instagram hesabı çalmaya çalışmadan önce sizleri haberimize alalım. Instagram kullanımı artık Facebook’u geçmiş durumda. En...

Son Haberler