Yüz maskesi ABD polisini endişelendirmeye başladı!

yüz maskesi abd

ABD’de yüz tanıma teknolojilerine büyük yatırım yapan Federal güvenlik birimleri, pandemi nedeniyle bir sosyal alışkanlık haline gelen yüz maskeleri nedeniyle panik yaşamaya başladı.

Yüz maskesi ABD içinde uzun yıllar boyunca kullanılacak bir alışkanlık olarak kalıcı hale gelirse, aranan pek çok kişinin yüz tanıma teknolojilerini aldatabileceği öngörülüyor.

Yüz maskesi ABD güvenlik güçlerinin planlarını bozdu

Yüz maskesi batı toplumları için yeni bir kavram olsa da Uzak Doğu’da pek çok insan gerek hastalık endişeleriyle gerekse de hava kirliliği nedeniyle uzun yıllardır yüz maskeleri kullanıyor. Şimdi etkisi uzun yıllar hafızalardan silinmeyecek Covid-19 nedeniyle, yüz maskelerinin pandemiden sonra bile kullanılması ihtimali yükselmiş görünüyor. Özellikle kış aylarında maske kullanımının artacağı düşünülüyor. Gribin artış gösterdiği dönemlerde batı toplumlarında yüz maskesi refleksinin gelişmesi bekleniyor.

Fakat sorun şu ki, halka açık alanları tarayan ve yapay zeka ile kontrol edilen güvenlik kameraları, yüzünden maske olan insanları tanımakta zorlanıyor. Bu da aranan kişilerin maske il kamufle olarak rahatça hareket etmesinin önünü açıyor. Dahası, ABD Federal güvenlik birimleri bu sistemlere yıllardır çok büyük emek ve maddi kaynak harcadılar. Ülkenin pek çok noktası artık kameralarla kontrol altına alınmış durumda. Şimdi Covid-19 ve maske alışkanlığı nedeniyle bu hazırlıklar büyük oranda çöp olabilir.

Old Guard oyunu ömür boyu Netflix aboneliği veriyor

Zira, aranan kimse dışarıya maskesiz çıkmayacağı için, kameraların yüzlerini tarayabildiği maskesiz kişiler zaten hiçbir araması olmayan insanlar olacak. Diğer bir deyişle, kamera sistemleri boşuna para yakacak ancak hiçbir sonuç alamayacak.

yüz maskesi abd

Peki siz ne düşünüyorsunuz? Pandeminin ektileri geçse de toplumların büyük oranda maske takmaya devam edeceği fikrine katılıyor musunuz?