Yurtdışı akıllı telefonlar için IMEI şoku!

Yurtdışı akıllı telefonlar

Akıllı telefon fiyatlarının her geçen gün artması, yurtdışından akıllı telefon getirerek kullanmak isteyenlerin sayısında patlama yaşanmasına neden oldu. Ancak BTK bu fırsatın önünü kesmiş gibi görünüyor.

Yurtdışı akıllı telefonlar için IMEI şoku! Akıllı telefonlar her ne kadar artık lüksten çok ihtiyaç haline gelmiş olsa da, yine de söz konusu modeller iPhone olduğunda, birçok insan bunun lüks bir alışkanlık olduğunu düşünüyor. Üstelik yeni iPhone serisi iPhone 14’lerin fiyatının 30 binin üzerinde bir fiyattan başladığı ve modeline göre bu paranın 58 bin liraya kadar çıktığı düşünüldüğünde ise, gerçekten iPhone 14 oldukça pahalı bir deneyim manasına geliyor.

Yurtdışı akıllı telefonlar

İşte artan kur yüzünden fiyatının düşmesi pek muhtemel görünmeyen, hatta bu gidişle yıl başından sonra yeni zamlarla karşı karşıya kalma ihtimalimiz güçlenen iPhone 14 serisine bir şekilde sahip olmak isteyenlerin en sık başvurdukları yöntem, yurt dışından telefon getirtmek oluyor.

Yurtdışı akıllı telefonlar

Ya yurtdışından gelen tanıdıkları vasıtasıyla akıllı telefon getiren ya da sahibinden, letgo, dolap gibi platformlar üzerinden getirilen akıllı telefonları satın alan kişilerin en çok güvendikleri şey e-devlet üzerinden yapılabilen ve her defasında 120 gün ilave kullanım hakkı tanıyan Geçici IMEI kaydı uygulamasıydı.

Yurtdışı akıllı telefonlar için IMEI şoku!

Bilindiği üzere yurtdışından bir akıllı telefon geldiğinde ve eğer bu akıllı telefon çift SIM Kart özelliğine sahipse, SIM kartınızı 120 gün arayla her iki yuvaya da takarak, toplamda 120 + 120 olmak üzere 240 gün sorunsuz kullanabiliyordunuz. Sonrasında ise, turistler için getirilen ancak yerli kullanıcıların da erişebildiği Geçici IMEI kaydı sayesinde bu süreler 120’şer günlük dilimler halinde uzatılabiliyordu. Ancak BTK bu uygulamaya son verdi ve e-devlet üzerinden yapılan bu başvuruları durdurdu.

Yurtdışı akıllı telefonlar

Yani anlayacağınız artık yurtdışından akıllı telefon getirerek kullanmak gibi bir niyetiniz varsa, 240 günün sonunda ne yapacağınızı iyi hesaplamanız gerekebilir. Yoksa Dimyat’a pirince giderken eldeki bulgurdan olabilirsiniz, bizden söylemesi.

Steam’de dev indirim dönemi! Yüzde 90’a varan indirimler