Yurt dışı telefonlarda kayıt süresi uzatıldı!

iOS 13.3 Beta 4

Yurt dışından Türkiye’ye getirilen telefonlarda kayıt süresi değişti. Yurt dışı telefonlarda kayıt süresi uzatıldı.

Son 2 yılda özellikle yurt dışından kaçak olarak ülkeye sokulan telefonlar üzerine muazzam operasyonlar yürütülüyor. Malum Türkiye’de akıllı telefonlar üzerinde büyük vergiler var. Hal böyle olunca insanlar da yurt dışından ülkeye kaçak olarak sokulmuş telefonlara yönelmişti.

Bu yönelimi azaltmak için telefonlardaki kayıt süresi 120 güne indirildi. Ardından telefonun kayıt ücreti 150 TL’den 2000 TL’ye çıkarıldı. Bu da yetmedi telefonu kayıt ettiren kişi ile telefonda kullanılacak sim kartın kayıtlı olduğu ismin aynı olması gerekliliği şart koşuldu.

Bu son hamlelerden ötürü yurt dışı cihazlara olan ilgi hayli azaldı. Yine de sürekli ülke dışına çıkan kişiler yeni telefonlar alıp, getirmeyi alışkanlık haline getirmişler. İşte bu kişiler için güzel bir haberimiz var.

Yurt dışı telefonlarda kayıt süresi uzatıldı!

Artık Türkiye’ye getirilen telefonların kayıt süresi 1 yıl olacak. Yani telefona ilk sim kartın takılma tarihi itibariyle 1 yıl boyunca kayıtsız bir şekilde kullanılabilecek. Sonrasında ise telefonu bir şekilde kayıt ettirmeniz gerekecek. Yoksa cihazınız hiç bir mobil veri hizmetinden yararlanamayacak.

Resmi gazetede yayınlanan karar gayet olumlu görünüyor. Özellikle de sık sık yurt dışına çıkanlar için güzel bir haber diyebiliriz. Böylece süresi dolan telefonu 1 yıl içerisinde değiştirip yeni bir cihaza da geçebilecekler.

Sıfır Fiat Egea fiyatları yüz güldürüyor