Youtuberlar ne kadar kazanıyor? İşte merak edilen detaylar

bu YouTuberlar gelir

Yaptıkları eğlenceli içeriklerle kendisini izlettirmeyi başaran youtuberlar ne kadar kazanıyor? Toplumda henüz yeni yeni yer edinmeye başlayan youtuberlar, artık işlerini meslek olarak görüyor. Bakalım onların kazancı ne durumda?

Bütün dünyanın ortak video paylaşım merkezi olan YouTube, her geçen gün kendisini daha fazla geliştiriyor ve youtuberlar ne kadar kazanıyor sorusu sorulmaya başlanıyor. Türkiye’de sevilsin veya sevilmesin, çok fazla youtuber bulunuyor. Bunlar içerisinde Enes Batur gibi şaka içerikli videolar çeken kişilerle birlikte aynı zamanda, Barış Özcan tarzı ciddi içeriklere yer verenlerde var.

YouTube fenomenlerinin kazancı ortaya çıktı

İngiltere’de yaşayan 18 yaşındaki Joe Farrington, 139.000 kişinin abone olduğu ‘Joe Fazer’ isimli kanalın sahibi ve genellikle fitness üzerine videolar çekiyor. Onun çektiği videolara bakıldığında, genellikle vücut geliştirme üzerine olduğu söylenebilir. Bu genç adamın çektiği videolar ve kazancı üzerinden youtuberların ne kadar gelir elde ettiğini bulmak mümkün.

Youtuberlar ne kadar kazanıyor

Öncelikle baştan şunu belirtmek gerekiyor ki, YouTube fenomenleri tahmin edildiği kadar fazla kazanmıyor. Bazıları her ne kadar milyon dolarlar kazandıklarını ifade etse bile, durum hiç öyle sandığınız gibi değil. Google şirketinin uygulaması olan YouTube, genellikle iki farklı şekilde kazanç sağlatıyor. Bunlardan birincisi AdSense denilen reklam sistemi. Burada kullanıcılar izlenme rakamlarına ve içeriklerine göre kazanç sağlayabiliyor. David Dobrik, haftalık olarak videoları ortalama 10 milyon kez izlense bile buradan yaklaşık olarak aylık 2000 dolar kazanabiliyor.

Realme Watch tanıtıldı! İşte fiyatı ve özellikleri!

YouTube fenomenlerinin kazanç sağladığı bir diğer önemli alan ise sponsorluklar. Neredeyse bütün fenomenlerin belirttiğine göre YouTube gelirlerinin yaklaşık olarak %70 gibi bir bölümü sponsorlardan geliyor. Bu nedenle birçok fenomen ilk olarak sponsor bulmaya çalışıyor. Youtuberların sponsorlar üzerinden de aylık ortalama 1600 dolar civarında kazanç sağladığı söylenebilir.