YouTube Shorts TV’lere geliyor

YouTube Shorts yeni özelliğini duyurdu

YouTube’un TikTok’u taklit etme girişimi artık oturma odasına kadar uzanıyor. Şirketin dikey YouTube Shorts videoları artık TV’lerde yerel desteğe sahip. İşte detaylar.

Bu mobil odaklı klipleri büyük ekranda izlemek hala aşırı derecede fazla gelebilir, ancak yine de standart yatay oynatıcıyı kullanmaya çalışmaktan çok daha zarif bir deneyim sunabilir. YouTube Shorts kısa sürede oldukça ilgi gören bir uygulama haline geldi ve şimdiden TikTok’a güzel bir rakip olduklarını söyleyebiliriz.

YouTube Shorts TV'lere geliyor

Özellik önümüzdeki birkaç hafta içinde kullanıma sunulacak. 2019’dan itibaren yapılan akıllı TV’lerde, oturma odası medya cihazlarında ve “daha yeni” oyun konsollarında kullanılabilir. YouTube, açıklayıcı bir videoda Shorts’un eski setlerle çalışabileceğini, ancak bu uyumluluğun garanti edilmediğini önerdi. YouTube’un Shorts’u TV’lere uyarlamak için bu kadar çaba sarf etmesi şaşırtıcı değil.

TikTok’un kendi TV uygulaması geçen yıl Kasım ayında piyasaya sürüldü. Bu bahardan itibaren aylık 1,5 milyardan fazla aktif kullanıcıyla Shorts için de önemli bir izleyici kitlesi var. Ve TikTok teorik olarak ‘sadece’ 1 milyar kullanıcıyla (2021’in üçüncü çeyreği itibariyle) geride olsa da, fark o kadar dar ki, izleyicilikte küçük bir avantaj bile onlardan birine öncülük edebilir. Kısa formatlı videolar sayesinde artık sosyal medya uygulamalarının gidişatı tamamen değişti diyebiliriz. Bu kapsamda YouTube Shorts da kendi özelliğini duyurmakta gecikmedi. TV uyumu yakında herkese sunulacak.

 

Netflix, bir Stranger Things VR oyununun geleceğini doğruladı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir