YouTube reklam işini çok abartmaya başladı

YouTube video yasaklama sistemi

YouTube son dönemde reklam olayını fazla abartmaya başladı. Bu gidişle Google’ın video izleme sitesi televizyon kanallarını da geçecek.

YouTube’u en cazip kılan unsur TV kanallarına göre çok daha az reklam almasıydı. Hatta pek çok dizi tutkunu TV dizilerini YouTube üzerinden takip etmeye başlamıştı. Bu durumun temel nedeni ise YouTube’da reklamın çok daha az olmasıydı.

Fakat son dönemde hem YouTube, hem de yayıncılar reklam işinin tadını kaçırdı. Artık ortalama bir videoda bile 3 – 4 defa reklam giriyor. Üstelik bu reklamlardan bazılarını geçmek de mümkün olmuyor. Yani mecbur izliyorsunuz. Bu durum haliyle kullanıcıları da çok rahatsız etmiş durumda.

Hatırlanacağı üzere Google bir süre önce YouTube’taki reklam politikasını değiştirme kararı almıştı.

youtube yatak

YouTube reklam olayını iyice abarttı

Google yeni düzenlediği kullanım sözleşmesine göre, reklam ortaklığı yapmak istemeyen kanalların videolarında bile reklam gösterebilecek. Üstelik bu reklamlar için video üreticilerine ödeme de yapmayacak.

YouTube Ortaklık Programı’na kabul edilip reklam geliri elde etmek isteyen içerik üreticilerinin ise en az 1000 aboneye ve yıllık 4000 saat izlenme ortalamasına sahip olması gerekiyor. Ancak Google şimdi, ortaklık programına dahil olmadan yüz binlerce takipçiye ulaşan ve özgürce yayın yapmak isteyen kanalların videolarını da reklamlayacak. Üstelik YouTube artık videoların başlangıcında “reklamı geç” butonu olmayan 4-5 saniyelik kısa videolar da göstermeye başladı. Ardından ise reklamı geç butonu olan ikinci bir reklam başlıyor.

Başka bir deyişle, Youtube artık, “parayı bastırıp ücretli abone olmayanlar, reklam seyretmekten yılana kadar reklam seyredecek” mesajı veriyor. Öte yandan YouTube’u yıllardır ücretsiz bir servis olarak kullanmaya alışan dünya, bu servise abonelik ücreti ödeme fikrine sıcak bakmıyor.

TikTok beğeni ve takipçi hilesi için tıklayın