YouTube reklam gelirleri eriyor

YouTube TikTok karşısında

Son dönemde reklam verenlerin TikTok gibi daha popüler platformlara kayması YouTube’a pahalıya mal oldu. YouTube’un reklam gelirleri yüzde 8 düşüş yaşadı.

2022’de tüm dünyada etkilerini hissettiren küresel finansal kriz, reklam verenlerin de harcamalarını kısmalarına sebep oldu. Bu da reklam bütçelerinin olabilecek en etkili şekilde kullanılmasını her zamankinden de önemli hale getirdi. Bu durumun bilincinde olarak reklam verecekleri platformları seçen reklam verenler, son dönemin yükselen yıldızı TikTok’a yönelir oldu. Aktif kullanıcı sayısını her geçen gün biraz daha arttıran TikTok’un özellikle gençler arasında oldukça popüler olması, reklam verenlerin önceliği TikTok’a vermesine sebep oldu. Haliyle bu durum diğer platformların reklam gelirlerinden yedi. Facebook, Twitter, YouTube gibi dev platformlar, reklam gelirlerinin bir kısmını TikTok’a kaptırdı. Bunun etkileri artık açık açık görülüyor.

YouTube, küfür içeren videolara karşı hamle aldı

Reklam gelirlerindeki bu kaymanın en belirgin göstergelerinden biri Alphabet’in son mali raporunda karşımıza çıktı. Google’ın ana şirketi olan Alphabet tarafından paylaşılan rakamlar, şirketin son çeyrekte beklentilerin altında kaldığını gösterdi. Bu mali rapordaki en dikkat çekici detaylardan biri de YouTube’un reklam gelirindeki yüzde 8’lik düşüş oldu. Popüler video paylaşım platformunun 2022’nin son çeyreğindeki toplam gelir 7.96 milyar dolarda kaldı. Oysa bir önceki yılın aynı çeyreğinde bu rakam 8.6 milyardı.

İşin ilginci YouTube’daki toplam izlenme süresi bir önceki yıla göre artmış durumda. Bu artışa rağmen reklam gelirlerinde düşüş yaşanması dikkat çekici. Bu durum reklam verenlerin görüntüleme başına verdiği paranın ortalamasının düştüğünü gösteriyor. TikTok gibi popüler platformlarda reklam bedelleri artarken, diğer platformlar değer kaybediyor. Bu tabloya bakınca, ABD’nin TikTok’a neden bu kadar yüklendiği de daha anlaşılır oluyor.

God of War Ragnarok satışları hız kesmiyor


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir