Yıllık su tüketimi ortaya çıktı! Sonuçlar korkunç!

Google Workspace en son güncellemeleri Gmail'e özellikler sunacak

Dünyanın en büyük teknoloji markalarından biri olan Google’ın veri merkezlerini soğutmak için su kullandığı biliniyordu ancak ortaya çıkan tutar herkesin hayrete düşürdü.

Yıllık su tüketimi ortaya çıktı! Sonuçlar korkunç! Google, her ne kadar son zamanlarda akıllı telefondan tablete, akıllı saatlerden kablosuz kulaklıklara kadar pek çok konuda yatırım yapmaya devam ediyor olsa da, Amerikalı teknoloji devinin bir numaralı gelir kaynağı hala arama motorunun kendisi. Çok değil daha birkaç gün önce açıklama yapan Google, dünya kupasının final gününde tarihinin en yüksek trafiğine ulaştığını açıkladı.

Tweet atarken hava koşulları insanları etkiliyor

Geçmişi oldukça eskiye dayanan bir arama motorunun hala rekorlar kırıyor olması, ne kadar yüksek bir kullanım oranına sahip olduğunu gösteriyor. Öte yandan, bu buzdağının görünen yüzü. Bir de Google arama motorunu kullanırken hiç aklımıza gelmeyen şeyler var. Örneğin Google veri merkezlerinin su ile soğutulduğunu biliyor muydunuz? Binlerce sunucudan oluşan ve süper bilgisayarlar tarafından kontrol edilen bu dünyanın en büyük veri merkezlerinden birinin aslında başka yolla soğutulmasının şimdilik pek bir imkanı yok. Ancak kimse Google’ın bu sistem için ne kadar su kullandığını bilmiyordu.

James Webb Uzay Teleskobu, ürkütücü görüntüsüler yakaladı!

Yıllık su tüketimi ortaya çıktı! Sonuçlar korkunç!

Ancak geçtiğimiz yıl bir Amerikalı gazeteci bu konuyu araştırmaya başladı ve Google’a bu soruyu sordu. Amerikalı teknoloji devinin yanıt vermemesi üzerine süreci mahkemeye taşıyan gazeteci, sorunun yanıtını hukuk yoluyla almış oldu. Buna göre Google sadece 2021 yılında sunucularını soğutabilmek için 15 milyar litre su harcamış. Üstelik bunun büyük kısmı da temiz su.

Google bir hizmetinin fişini çekti

Dünyanın dört bir yanında susuzluk çeken insanların olduğu ve küresel ısınmadan dolayı altından daha değerli olacağı düşünülen bir maddenin, suyun bu kadar hoyratça harcanması herkesin büyük tepkisini çekti.

Elon Musk; işi alacak kadar aptal birini bulur bulmaz istifa edeceğim


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir