Yeni Nokia 8 resmiyet kazandı

Ekran Resmi 2017 09 23 16.46.31

HMD Global bünyesinde akıllı telefon pazarındaki gücünü arttırmaya çalışan Nokia, amiral gemisi modeli Nokia 8 üzerinde bazı değişiklikler  yaptı.

Seneler sonra akıllı telefon pazarına geri dönen Nokia, Mobil Dünya Kongresi’nde tanıttığı modellerle oldukça sağlam bir satış performansına imza atmıştı. Özellikle MWC 2017 öncesinde Çin’de satışa sunulan orta segment Nokia modeli, kısa süre içerisinde yüksek satış rakamlarına ulaşmayı başarmıştı.

Fakat aynı başarı firmanın üst segment modelinde ne yazık ki devam etmedi. Finli üreticinin amiral gemisi sınıfındaki modeli Nokia 8, güçlü rakiplerinin yanında sivrilme imkanı bulamadı. HMD Global’in Avrupa’da 579 euro’dan satışa sunduğu Nokia 8 ucuz sayılabilecek fiyatına karşın istenilen satış rakamlarının uzağında kaldı.

Bu durumun temel nedeni, telefonun kalın çizgilerle bezenmiş tasarım çizgisine bağlandı. Fakat Nokia buna pek aldırış etmemiş olacak ki, amiral gemisi modelini RAM ve dahili depolama takviyesiyle yeni pazarlara açmaya karar verdi.

Geçtiğimiz günlerde Amerika patent kurumu FCC’de ortaya çıkan 6GB RAM’li Nokia 8 modelinin ilk olarak Avrupa’da satışa sunulacağı açıklandı. HMD Global’in bu cihaz için istediği ücret ise 669 euro. Yani 4GB RAM kullanan modelden 90 euro daha fazla.

nokia 8

Avrupa pazarındaki kullanıcının RAM olayına pek de takılmadıkları aşikar. Bu RAM takviyesi belki Asya pazarında satış rakamlarını arttırabilirdi. Fakat aynı şeyi Avrupa ya da Amerika için söylemek, pek de doğru olmayacaktır.