Zeiss lenslerini kullanan çift kameralı Nokia geliyor!

zeiss

Kısa süre önce HMD Global ve Zeiss arasında imzalanan anlaşmanın ilk meyvesi, çift ana kameraya sahip bir Nokia modeli olacak. İşte detaylar.

Hatırlanacağı üzere kısa süre önce HMD Global ve dünyaca ünlü kamera markası Zeiss arasında bir ortaklık anlaşması imzalanmıştı. Bu anlaşmanın Nokia haricindeki diğer HMD Global ürünlerini de kapsayacağı belirtilmişti. Fakat görünen o ki bu anlaşmanın ilk meyvesi yine Nokia üzerinden karşımıza çıkacak.

HMD Global, resmi Twitter hesabı üzerinden, “akıllı telefon endüstrisinde yeni görüntüleme standartlarını belirliyoruz” şeklinde bir tweet attı. Finli şirketin bu tweeti ile Zeiss marka lenslerle donatılmış çift ana kameralı yeni Nokia modelini ima ettiği iddia ediliyor.

Zeiss tarafından üretilen lensler, daha önce Nokia 808 PureView ve Lumia 1020’de de kullanılmıştı. Her iki model de kamera anlamında döneminin en iyi cihazları arasında gösteriliyordu. Nokia’nın HMD Global bünyesinde katıldıktan sonra Zeiss lenslerine sahip ilk modelinin Nokia 9 olması bekleniyor. Nokia’nın amiral gemisi sınıfına hitap eden bu modelin, 2017 bitmeden satışa sunulması planlanıyor.

Açıkçası, HMD Global’in söz konusu pazarlama olduğunda fazlasıyla yetersiz kaldığı inkar edilemez bir gerçek. Zira aylar öncesinde Mobil Dünya Kongresi’nde tanıtılan orta segment Nokia modelleri bile tam anlamıyla global pazarda satışa sürülebilmiş değil.

İşte tam olarak da bu sebepten dolayı, çift kameralı amiral gemisi modeli için konuşmanın şimdilik pek de inandırıcı olmadığı görüşündeyim.