Ana SayfaDosya KonusuPlayStation 5, yeni Xbox konsolu ve Gamescom 2019

PlayStation 5, yeni Xbox konsolu ve Gamescom 2019

Gamescom 2019 etkinliğine artık sayılı saatler kaldı diyebiliriz. Peki bu etkinlikte oyun severleri ne gibi sürprizler bekliyor? PlayStation 5 ve belki de yeni Xbox konsolu. İşte detaylar.

Oyun sektöründe global anlamda ziyaretçi çeken iki büyük fuar bulunuyor. Bunlardan biri Haziran ayı içerisinde ABD’de gerçekleşen E3, diğeri ise Ağustos ayında Almanya’da ziyaretçi akınına uğrayan Gamescom.

Genel olarak bu iki fuara, diğer fuarlara nispeten daha fazla ziyaretçi geliyor. Dolayısıyla yapımcılarda büyük duyurularını bu fuarlara saklıyorlar.

Geçtiğimiz yıllarda genel olarak büyük duyurular E3 fuarlarında geliyordu. Hemen akabinde gerçekleşen Gamescom’da ise E3’te tanıtılan ve duyurulan oyunlar hakkında daha geniş kapsamlı bilgiler paylaşılıyordu.

Peki bu sene ki Gamescom nasıl geçecek? Malum geçtiğimiz Haziran ayında gerçekleşen E3 biraz beklentilerin uzağında kalmıştı. Sony uzun aradan sonra E3’te stant açmadı. Bunun yanı sıra Microsoft’tan da beklenen duyurular gelmedi. Dolayısıyla bu sene ki E3 oyun severleri pek fazla tatmin etmedi. Hal böyle olunca da gözle Gamescom 2019 etkinliğine çevrildi. Şimdi gelin bakalım Gamescom’da bizleri neler bekliyor, kısa bir değerlendirme yapalım.

gamescom 2019 2

Gözler Sony’de olacak!

Gamescom 2019’da en çok merak edilen şey Sony ve Microsoft’un yeni nesil konsolları olacak. Hemen baştan belirtelim. Genel kanı iki şirketin de yeni nesil konsolları ile ilgili bir tanıtım yapmayacağı yönünde. Yani hem yeni Xbox konsolu, hem de PlayStation 5 Gamescom’da tanıtılmayacak.

Elbette bu noktada bir parantez açmamız gerekiyor. Zira yeni nesil konsolların tanıtılmayacak olması, üreticilerin bu konsollar hakkında yeni bilgiler paylaşmayacağı anlamına gelmiyor.

Hatırlanacağı üzere Sony daha önce PS5’in teknik özellikleri hakkında bazı bilgiler vermişti. Hatta konsolun yükleme süresinin yok denecek kadar az olduğuna da değinilmişti.

Dolayısıyla Gamescom’da PS5 üzerinden bu tarz denemeler yapılabilir. Böylece Sony’nin yeni nesil konsolunun hız açısından PS4 Pro’dan ne kadar üstün olduğu gözler önüne serilebilir.

Aynı durum Microsoft cephesi için de geçerli. Malum Microsoft şu aralar yeni bir Xbox konsolu üzerinde çalışıyor. Bu konsol hakkında şu anda pek bir bilgi birikimine sahip değiliz.

Fakat genel kanı yeni Xbox konsolunun da PS5’ten daha güçlü olacağı yönünde. Elbette bu konuda net bir bilgi yok. Lakin Microsoft Xbox One X ile ele geçirdiği dünyanın en güçlü konsolu sloganını sonraki nesle de taşımak konusunda ısrarcı.

gamescom 2019

Yeni oyunlardan ziyade yeni tanıtım videoları

Gelelim Gamescom’un oyun kısmına. Az önce de belirttiğimiz üzere, Gamescom’da pek yeni oyun tanıtımı ile karşılaşmıyoruz. Daha ziyade E3’te ya da daha önceden tanıtılmış olan oyunlar hakkında yeni bilgilerle karşılaşıyorduk. Nitekim bu sene ki Gamescom’da da aynı durum söz konusu olacaktır.

Yani Gamescom’da bomba bir oyun tanıtılacak diye beklemek pek de mantıklı olmaz. Ayrıca bu neslin sonlarına yaklaştığımızı da göz ardı etmemek gerekiyor. Muhtemelen artık yapımcılar yeni nesil konsollar için mesai harcamaya başlamıştır.

dolayısıyla, şu saatten sonra PS4 ya da Xbox One için yeni bir oyun duyurusu beklemek pek de gerçekçi olmaz. Tabi ki yine de belli olmaz. Bekleyip göreceğiz.

PlayStation 5 çıkış tarihi ve fiyatı için tıklayın

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting