Xiaomi Tesla rekabeti için geri sayım başladı

Tesla inceleme altına

Akıllı telefon dünyasının en önemli isimlerinden biri olan ancak teknolojinin var olduğu her alanda ürün çıkarmak gibi bir misyonu bulunan Xiaomi, şimdi de Tesla’ya rakip olacak gibi duruyor.

Xiaomi Tesla rekabeti için geri sayım başladı. Teknoloji dünyası günden güne gelişmeye devam ediyor. Düne kadar hayalini dahi kuramadığımız pek çok şey, bugünlerde mümkün hale gelir oldu. Bunu sağlayanlar ise tabi ki durmaksızın yeni teknolojiler üzerinde çalışan büyük şirketlerdir. Ancak onların bile yapılarında değişimler olduğunu söyleyebiliriz.

Xiaomi 12T 3

Yakın zamana kadar herhangi bir şirket ismi söylediğimizde o şirketin ana faaliyet alanının ne olduğu bilinirdi. Ancak artık dünyanın önde gelen şirketlerine baktığımız zaman, teknolojinin hemen her alanına yatırım yaptıklarını görüyoruz. Apple, Samsung derken elektrikli otomobil piyasasına hızlı bir giriş yapan Xiaomi’de bu listeye adını yazdırmış oldu.

Xiaomi 12T

Xiaomi Tesla rekabeti için geri sayım başladı

Geçtiğimiz yıl elektrikli otomobil fabrikasını açan, kısa bir süre önce de bu aracına ait ilk görüntüleri paylaşan Çinli teknoloji devi, şimdilerde ise elektrikli araç şarj üniteleri üzerinde çalışıyor. Bilindiği üzere bu alanda en önde gelen isim tabi ki Tesla. Amerikalı şirket tarafından üretilen şarj istasyonları her model ve türden araca uyumlu olduğu için, şirket sadece otomobil anlamında değil aynı zamanda şarj üniteleri bakımından da ilk sırada gelen isim durumunda.

George Soros Tesla

Bununla birlikte Xiaomi tarafından alınan ve şirketin bu kategorideki ilk girişimi olan elektrikli otomobil  şarj ünitesi patenti, Çinli şirketin de bu alana giriş yapacağını gösteriyor. Henüz gelen ilk bilgiler, Xiaomi’nin bu patentinde belirtilen cihazların yalnızca kendi otomobilleri için mi yoksa bütün markaları kapsayacak bir cihaz mı olduğunu açıklamıyor. Ancak şirkete yakın kaynaklar, Xiaomi’nin bu alanı Tesla’ya bırakmak istemediğini ve bu sebeple evrensel bir şarj ünitesi üzerinde çalıştığını dile getiriyorlar. Bakalım Xiaomi Tesla rekabeti ne zaman başlayacak.

Google Haritalar için beklenen güncelleme geliyor