Otomobil satışları sanıldığı gibi iyi gitmiyor

İkinci el otomobil fiyatları

Bu yıl araç satışları bakımından geçtiğimiz yıllara göre daha yavaş bir tempo içerisinde. Otomotiv Distribütörleri Derneği tarafından açıklanan veriler de bu teoriyi destekliyor.

Otomobil satışları sanıldığı gibi iyi gitmiyor. Gerek ülkemiz, gerekse de dünya oldukça sıkıntılı bir süreçten geçiyor. Bir taraftan COVID-19 salgınının arkasında bıraktığı ağır tahribat diğer taraftan ise Rusya-Ukrayna savaşı arasında adeta kıskaca giren ülke ekonomileri, ardı ardına acil eylem planlarını devreye sokuyor.

sıfır otomobil satışları

Hal böyle olunca da insanlar, başta otomobil olmak üzere bazı ihtiyaçlarını erteleyebiliyorlar. İşte Otomotiv Distribütörleri Derneği tarafından açıklanan ve yılın ilk 3 çeyreğindeki toplam araç satış adetlerini gösteren veriler de, sektördeki durumu gözler önüne serdi.

image
Dizel otomobil satışları Almanya’da düşüşe geçti!

Otomobil satışları sanıldığı gibi iyi gitmiyor

Yapılan açıklamaya göre, yılın ilk 3 çeyreğinde yani 1 Ocak’tan 30 Eylül’e kadar geçen süre zarfında ülkemizde toplam 250.401 adet benzinli araç satışı gerçekleşti. Bu sayede gelenek bozulmadı ve bir kez daha Türkiye’nin en çok tercih edilen yakıt tipi benzinli araçlar oldu. İkinci sırada 60.316 adetle dizel araçlar gelirken, asıl şaşırtıcı olansa elektrikli araçların gerçekleştirdiği 3.283 adetlik satıştı.

sıfır otomobil satışları 2

Eğer sektörü yakından takip etmiyorsanız, ne kadar da az elektrikli araç satılmış diye düşünebilirsiniz ancak gerçek hiç de öyle değil. Geçtiğimiz yılın aynı döneminde ülkemizde satılan elektrikli araç sayısı toplam 1.196 adetle sınırlı kalmıştı. Bu açıdan bakıldığında, tüm yakıt tipleri içerisinde satış hacmi en fazla artanın elektrikli arabalar olduğunu söyleyebiliriz.

Meta işte çıkarımlara son hız devam ediyor