Xiaomi elektrikli otomobil hedefini açıkladı: Tesla bunu duymasın

Türkiye'nin elektrikli araç projelerine

Xiaomi elektrikli otomobil hedefini sonunda açıkladı. Şirketin birçok marka ile rekabete gireceği ortada. Hadi gelin konuyla alakalı merak edilen bütün ayrıntılara birlikte bakalım.

Küresel çapta büyük bir teknoloji gücü olarak görülen Xiaomi elektrikli otomobil hedefini paylaştı. İşin aslına bakacak olursak başka bir kurum tarafından bununla ilgili bir ön açıklama yapıldı. Hemen öncesinde elektrikli araç piyasasına bakacak olursak şu anda Tesla neredeyse tekel durumunda. Apple ise gücünü arttırarak bu piyasada önemli bir konuma ulaşmak istiyor.

ABD’li teknoloji devi Apple elektrikli otomobiller ile ilgili milyarlarca dolarlık yatırım çantasını açmıştı. Şimdi ise sıra Xiaomi markasında. Şirketin yaklaşık olarak 10 yıl içerisinde 10 milyar dolar yatırım yapma hedefi var. Elektrikli otomobil sektörü için bu devasa bir rakam.

Xiaomi elektrikli otomobil hedefini tutturabilecek mi?

Elektrikli otomobil devi olmak istediğini çok açık bir şekilde gösteren bu marka yılda 300 bin elektrikli otomobil üretmek istiyor. Xiaomi Automobile Co. Ltd. ve Xiaomi Automobile Technology Co. Ltd. isminde iki yan şirket kurmuş olması aslında ne kadar ciddi olduğunu gösteriyor.

Xiaomi elektrikli otomobil hedefini

Hükümet destekli ekonomik kalkınma ajansı Beijing E-Town konu ile ilgili son derece önemli açıklamalara yer verdi. Ajansın resmi hesabından yaptığı açıklamalarda tesisin iki aşamada inşa edileceğini söyledi. Xiaomi CEO’su Lei Jun ise 2024 yılında bu tesisin seri üretime başlayacağını açıkladı. Xiaomi otomobil hedefini böylece bir temele oturttu.

Xiaomi Redmi Note 11T 5G teknik özellikleri belli oldu

Çin özelinde düşünecek olursak en büyük akıllı telefon markası haline gelen şirketin elektrikli araç piyasasında da hatırı sayılır bir yere ulaşması bekleniyor. Peki sizce Xiaomi bu hedefine ulaşabilecek mi? Konuyla ilgili fikirlerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.