Panasonic’ten elektrikli otomobil bataryalarına dev yatırım

Elektrikli otomobil fiyatlarında düşüş

Elektrikli otomobil bataryaları konusunda önde gelen şirketlerden olan Panasonic, 4 milyar dolarlık dev bir yatırımla Kansas’ta yeni bir batarya fabrikası kuracak.

Japonya’nın önde gelen teknoloji şirketlerinden Panasonic, hızla büyüyen elektrikli otomobil alanında etkisini arttırmak için önemli bir adım atıyor. Halihazırda Tesla ile işbirliği içinde olan şirket, bu pazarda artan talebi karşılayabilmek için üretim kapasitesini yükseltmeyi hedefliyor. Bu hedefini gerçekleştirmek için önemli adımlar atmaya başlayan şirket, elektrikli otomobil bataryaları üretmek için 4 milyar dolarlık dev bir yatırım yapıyor.

Şirket bu 4 milyar doları, Amerika’nın Kansas eyaletinde dünyanın en büyük elektrikli otomobil fabrikasını kurmak için harcayacak. Bu fabrika, başta Tesla gibi Amerikalı elektrikli otomobil üreticileri olmak üzere çeşitli elektrikli otomobil üreticileri için bataryalar üretecek.

Panasonic

Japon teknoloji şirketinin Kansas’ta kuracağı bu batarya fabrikası, Tesla’nın Sparks’taki dev Gigafactory’sinden bile büyük olacak.

Japonya merkezli şirket, Tesla için üreteceği yüksek kapasiteli yeni nesil elektrikli otomobil bataryaların seri üretimine 2024’ün ilk aylarında başlamayı planlıyor. Bu yeni nesil bataryaların enerji kapasitesini yükselterek Tesla otomobillerinin tek şarjla alabileceği yolu yüzde 15’e kadar arttırması bekleniyor.

Panasonic CEO’su Kazuo Tadanobu, hızla büyüyen elektrikli otomobil pazarının artan batarya talebini karşılayabilmek için Amerika’da böylesine büyük bir fabrika kurmalarının elzem olduğunu söyledi.

Tesla cephesinde kritik bir ayrılık daha yaşandı