Ana SayfaAkıllı TelefonXiaomi ABD'ye karşı büyük bir zafer kazandı!

Xiaomi ABD’ye karşı büyük bir zafer kazandı!

Akıllı telefon pazarının en büyük isimlerinden biri olan Xiaomi, ABD hükümeti karşısında açtığı davayı kazandı. İşte konu ile ilgili tüm detaylar.

Trump başkanlık görevini bırakmadan önce Çin’in en büyük akıllı telefon üreticilerinden biri olan Xiaomi’yi de kara listeye ekleme kararı almıştı. Çinli şirket bu kararı mahkemeye taşıdı.

Geçtiğimiz gün görülen davada yargıç kararını Çinli şirketten yana açıkladı. Davadan şu sonuç çıktı;

Xiaomi sivillerin kullanımı için ticari ürünler üreten halka açık bir firmadır, bağımsız kurullar ve kontrolde bulunan hissedarlar tarafından yönetilir ve Çin Halk Cumhuriyeti ya da güvenlik servisleriyle ilişkili kişilerin kontrolünde değildir.”

Xiaomi ABD’ye karşı büyük bir zafer kazandı!

Karardan da anlaşılabileceği üzere Xaiomi’nin kara listeye alınması olayı şimdilik askıya alınmış durumda. Zaten ABD Çinli üreticilere karşı takındığı bu tavrı Biden döneminde sürdürmeyecektir.

Öte yandan Huawei’nin de hakkında alınan kararları iptal ettirmek için girişimleri olduğu biliniyor. Gerçi henüz bu konuda önemli bir adım atılmış değil. Fakat önümüzdeki süreçte Huawei’ye uygulanan ambargonun da kaldırılması söz konusu.

Xiaomi’nin bu zaferinden sonra Huawei’nin de yargı yoluna gidip gitmeyeceği merak konusu. Bu arada dip not olarak belirtelim. Xiaomi’nin haricinde drone sektörünün dev ismi DJI da kara listeye dahil edilmişti. Muhtemelen Xiaomi’nin dava zaferi sonrası DJI da yargıya başvurabilir.

Apple yatırımlarını Avrupa’ya kaydırıyor! İşte tüm detaylar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU