Xiaomi 14 serisinin özellikleri ortaya çıktı

Xiaomi 14

Xiaomi’nin kasım ayında piyasaya süreceği yeni amiral gemisi akıllı telefon serisi Xiaomi 14’ün teknik özellikleri hakkında ilk detaylar ortaya çıktı.

Xiaomi 13 serisinin tüm dünyada kullanıcılarla buluşmasıyla birlikte gözler Xiaomi’nin bir sonraki amiral gemisi akıllı telefon serisine, yani Xiaomi 14’e çevrildi. Bu seri daha önce çeşitli sızıntı ve söylentilerle gündemimize gelmiş olsa da şu ana kadar teknik özellikleri hakkında bildiklerimiz oldukça kısıtlıydı. Neyse ki sonunda beklediğimiz bilgiler gelmeye başladı. Akıllı telefon pazarıyla ilgili doğru çıkan paylaşımlarıyla tanınan Digital Chat Station hesabı, merakla beklenen Xiaomi 14 serisinin teknik özelliklerine dair ilk detayları paylaştı.

Kasım ayında piyasaya sürülmesi beklenen bu yeni Xiaomi modelleri Snapdragon 8 Gen 3 yonga setinden güç alacak. Hem standart modelin hem de Pro modelinin bu yonga setini kullanması bekleniyor. Qualcomm yeni yonga setini ekim ayında tanıtacak. Bu da kasım ayında çıkacak Xiaomi 14 serisinin bu yeni nesil yonga setini kullanan ilk telefonlar arasında yer alacağı anlamına geliyor.

Xiaomi

Snapdragon 8 Gen 3 yonga setinin 1 + 5 + 2 çekirdekli bir tasarıma sahip olması bekleniyor. Ana çekirdek olarak Cortex-X4’ü kullanacak olan yonga setinde bu Cortex-X4’e 5 Cortex-A720 çekirdek ve 2 Cortex-A520 çekirdek eşlik edecek. GPU tarafında ise yonga setinin tercihi Adreno 750 olacak. Bu CPU ve GPU tercihlerine bakılırsa Snapdragon 8 Gen 3 öncülüne göre kayda değer bir performans artışıyla gelecek.

Snapdagon 8 Gen 3’ten güç alacak olan Xiaomi 14 serisi telefonların bataryalarına dair ilk detaylar da ortaya çıktı. Standart modelin 4860 mAh’lık bir bataryadan güç alması bekleniyor. Bu batarya 90 W hızlı şarj özelliğine sahip olacak. Ayrıca 50 W kablosuz şarj özelliği de olacak. Pro modeli ise 5000 mAh’lık biraz daha büyük bir bataryaya sahip olacak. 50 W kablosuz şarj özelliği aynı kalırken, kablolu şarj da şarj hızı 120 W’a çıkacak.

Tesla satışları rekor kırıyor