Windows XP Kullanan Firmalara Ceza Geliyor

Windows XP Kullanan Firmalara Ceza Geliyor

Güvenlik açıklarından ortaya çıkan veri sızıntılarını durdurmak isteyen İngiliz hükümeti, Windows XP kullanan firmaları cezalandırmaya hazırlanıyor.

Windows XP işletim sistemi geçtiğimiz ay Microsoft tarafından resmi olarak emekliye ayrıldı ve bu noktadan sonra XP kullanıcıları için yeni güncelleme ve güvenlik yamalarının yayınlanmayacağı açıklandı. Güncellenmeyecek olan Windows XP‘de oluşacak güvenlik açıkları ve bunun yol açacağı ciddi tehlikeler, hem Microsoft hem de birçok güvenlik firması tarafından dile getirildi. Ancak tüm bu uyarılara rağmen dünya genelindeki bilgisayarların yaklaşık yüzde 26’sında XP kullanılmaya devam ediyor.

Windows_XP

Windows XP her ne kadar dünya genelinde birçok ülkede kullanılmaya devam ediyor olsa da, işletim sisteminin neden olabileceği güvenlik sorunlarından çekinen İngiliz hükümeti XP’nin ülkedeki pazar payını azaltmak için harekete geçti. Veri sızmasıyla sonuçlanan güvenlik açıklarının sekizde birine güncel olmayan yazılımların sebep olduğuna dikkat çeken yetkililer, bu nedenle bilgisayarlarını korumasız bırakan firmalara 500.000 pounda varan cezalar kesebilecek. Sony Computer Entertainment Europe ve British Pregnancy Advice Service’in şimdiden bu gerekçeyle cezalandırıldığı ve sistemlerini güncellemeyen diğer firmalar için de benzer cezaların yolda olduğu belirtiliyor.

Xbox One Programları Kullanıcı Odaklı Olacak