Wikipedia erişim engeli için ilk karar geldi!

Wikipedia erişim engeli

Wikipedia erişim engeli için ilk karar Anayasa Mahkemesi’nden geldi. Peki, Wikipedia’ya uygulanan erişim engeli kaldırılacak mı? İşte detaylar!

Türkiye’yi çeşitli terör gruplarıyla aynı düzlemde ve iş birliği halinde göstermeye çalışan yazı ve yorumlar nedeni ile 29 Nisan 2017 tarihinde engellenen Wikipedia için geçtiğimiz haftalarda bir toplantı düzenleneceğini sizlere aktarmıştık. Anayasa Mahkemesi’nde konuşulacak olan erişim engeli için bugün görüşme sağlandı. Peki, bu görüşme nasıl sonuçlandı?

Anayasa Mahkemesi Birinci Bölüm tarafından, “başvurunun niteliği itibarıyla Genel Kurul tarafından karara bağlanması gerekli görüldüğünden, Anayasa Mahkemesi İç Tüzüğü’nün 28’inci maddesinin (3) numaralı fıkrası uyarınca Genel Kurula sevki”ne karar verildi.

Apple Arcade oyunları belli oldu!

Anayasa Mahkemesi İç Tüzüğü‘nün 28’inci maddesinin üçüncü fıkrası, “Bölümlerden birinin görülmekte olan bir başvuruya ilişkin olarak vereceği karar, bölümlerin önceden vermiş olduğu bir kararla çelişecekse ya da konunun niteliği itibarıyla Genel Kurul tarafından karara bağlanması gerekli görülürse ilgili bölüm dosyadan el çekebilir. Bölüm başkanı başvuruyu Genel Kurul önüne götürmek üzere başkana iletir.” hükmünü içeriyor.

Wikipedia erişim engeli

Bu karar gereğince, Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, bireysel başvuruyu daha sonra ele alacak. Yani uzun lafın kısası Wikipedia erişim engeli için görüşmeler bir sonraki tarihe ertelendi. Mahkemeden karar çıkana kadar Wikipedia yine engelli olacak.


YORUM YAPIN

Lütfen yorumunuzu girin!
Adınızı buraya girin