Ana sayfa İnternet BTK müstehcen siteleri engelleyemeyecek!

BTK müstehcen siteleri engelleyemeyecek!

Anayasa Mahkemesi, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) müstehcen içerikli siteleri engelleme yetkisini elinden aldı. Peki, engelli olan sitelere ne olacak? İşte yürürlüğe giren yeni yasanın detayları.

Türkiye’de BTK müstehcen içerikli sitelere erişim engelli uygulama yetkisine sahipti. Bu bağlamda porno sitlerinin yanında Imgur gibi global fotoğraf yükleme siteleri de engellenmişti. Ancak Anayasa MahkemesiBilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu‘nun bu yetkisini elinden almak için 2017’nin sonunda girişimlere başlamıştı.

BTK’nın site engelleme yetkisi elinden alındı

Danıştay, Anayasa Mahkemesi’ne gelen ve Resmi Gazete’de 7 Şubat 2018 tarihinde yayınlanan kararla; (2015/76 E., 2017/153 K.) 5651 Sayılı Kanun’la öncelikle Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’na (TİB) ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu başkanına verilen müstehcenlik suçu oluşturan yayınlara re’sen erişimin engellenmesi yetkisi iptal etmişti.

Ancak Resmi Gazete’de yayınlanmasından başlayarak bu yasanın bir yıl sonra yürürlüğe girmesine oybirliğiyle karar verilmişti. O bir yıl bugün doldu ve BTK’nın elinden müstehcen içeriklere sahip olan sitelere erişim engeli uygulama yetkisi alındı. Peki, bu zamana kadar engellenen sitelere ne olacak?

En iyi VPN uygulamaları – 2018

Yasaya göre; bu zamana kadar BTK tarafından engellenen sitelerin, erişim engellerinin kaldırılması gerekiyor. Ancak bu konu hakkında henüz resmi bir adım atılmış değil. Muhtemelen önümüzdeki aylarda karar yavaş yavaş uygulanmaya başlayacaktır. Wikipedia ve Imgur gibi internetin olmazsa olmazları sitelerin erişim engelleri bakalım kaldırılacak mı?

BTK

2 YORUM

YORUM YAPIN

Lütfen yorumunuzu girin!
Adınızı buraya girin

DG TV

Dosya Konusu

instagram şifre kırma 2020

Instagram şifre kırma ve Instagram hesap çalma mümkün mü?

Instagram şifre kırma ve Instagram hesap çalma mümkün mü? Instagram hesabı çalmaya çalışmadan önce sizleri haberimize alalım. Instagram kullanımı artık Facebook’u geçmiş durumda. En...

Son Haberler