WhatsApp sahte haberler için düğmeye bastı!

WhatsApp yeni özellikler

Facebook’un bünyesinde yer alan WhatsApp sahte haberler için düğmeye bastığını açıkladı. Yeni özellik çok kullanışlı olacak.

COVID-19 salgını sırasında, sosyal medyada ve anlık mesajlaşma platformlarında mesajlaşma sayılarında büyük bir artış oldu. Ancak bu mesajlaşmalar sırasında yanlış bilgi ve haberler hızla yayılmıştı. Özellikle Facebook’un bünyesinde yer alan WhatsApp sahte haberler konusunda maalesef ki büyük rol üstlenmişti. Bugün ise WhatsApp ile Google işbirliği sayesinde yanlış haberlerin önüne geçilmek için yeni özelliğin test edildiği geç de olsa duyuruldu.

Twitter şifre değiştirenlerin hesabını dondurdu

WhatsApp’ın yeni özelliği ile artık kullanıcılar iletilen iletinin yanında bir büyüteç düğmesi görecek. Bu düğmeye tıkladığınızda “Web’de Arama” özelliği devreye giriyor ve o haber direkt olarak Google’da aratılıyor. Google arama sonucunda gönderilen haberin doğru olup olmadığı açıkça görünüyor.

WhatsApp sahte haberler

Bu özellik bugünden itibaren Android, iOS ve WhatsApp Web için kullanıma sunuldu. Ancak bu özellik şimdilik Brezilya, İtalya, İrlanda, Meksika, İspanya, İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri’nde test ediliyor. İlerleyen günlerde Türkiye’ye de gelmesi beklenen bu özellik sayesinde yalan yanlış bilgilerin yayılmasının önüne geçilecek gibi görünüyor.

Trump TikTok için 1.5 ay süre verdi! Ya satarsın ya da!

Yalan haberlere çanak tutan Facebook’un bu konuda kendi platformu üzerinde nasıl aksiyon alacağı ise henüz bilinmiyor. Hala daha Facebook’ta yanlış bilgiler ve haberler sürekli paylaşılıyor. Bunun için bir firma ile anlaşılıp her haber paylaşımı otomatik olarak kontrol edilmesi gerekiyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir