Facebook Sahte Haberler ile Mücadeleyi Sertleştirecek

sahte haberler

Sahte haberler Facebook’un başına bela oldu. Mark Zuckerberg, Facebook’taki sahte haberler ile karşı daha yoğun bir mücadele içine girdiklerini açıkladı. Kullanıcıları yönlendirebilecek sahte haberlerin yayılmasını önlemek için uzun bir süredir çalıştıklarını belirten Zuckerberg, düşünce özgürlüğüne engel olmadan bunu gerçekleştirmenin yollarını bulmak için uğraştıklarını söyledi.

ABD başkanlık seçimlerinin sonuçlanmasından itibaren, yayılan sahte haberler ile seçim sonuçlarının etkilediği iddialarıyla karşı karşıya kalan Facebook, bu tip bir durumla bir daha karşılaşmamak için kolları sıvadı. Facebook’un başındaki isim Mark Zuckerberg yaptığı açıklamada sahte haber ve bilgi yayılmasını konusunu çok ciddiye aldıklarını belirtti. Yalan haberlerin yayılmasını engellemek için daha güçlü tespit ve doğrulama yöntemleri üzerinde çalıştıklarını söyleyen Zuckerberg, bu konu üzerinde aslında çok uzun zamandır çalıştıklarını ve önemli bir sorumluluk hissettiklerini de söyledi.
zuck
Mark Zuckerberg, projenin teknik kısmının çok zorlu bir süreç olduğunu, bunun yanı sıra düşünce özgürlüğüne zarar vermeden nasıl bir çözüm bulabileceklerini de araştırdıklarını dile getirdi. İnsanların düşüncelerini paylaşmasını engellemek istemediklerini ve Facebook’un neyin doğru, neyin yanlış olduğunun belirlendiği bir platform olmasını da arzu etmediklerini söyleyen Mark Zuckerberg ve ekibini zorlu bir süreç bekliyor. Elbette bu durum Zuckerberg ve Facebook için büyük bir sınav niteliği taşıyor. Zuckerberg bu hamlesiyle şimdilik az da olsa politikanın da içine girmiş olacak. Yapılacak çalışmalardan sonra Facebook tarafsızlığını koruyup, herkesin düşüncelerini özgürce paylaşabildiği bir yer olmaya devam edebilecek mi, bekleyip göreceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir